شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
صفر کردن دوربین تفنگ بادی - Printable Version

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- Forum: بحث ازاد (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Forum: مطالب علمی و تجربی تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Thread: صفر کردن دوربین تفنگ بادی (/showthread.php?tid=120)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

صفر کردن دوربین تفنگ بادی - Ali - 2011-01-22 07:25 PM

سلام.این تاپیکو ایجاد کردم تا کسائی که نمیدونن چه فاصله ای مناسب صفر کردن دوربین روی تفنگشون هست اینجا بگن تفنگشون چیه و برای چه کاری میخان تا دوستان راهنمائی کنن.

اولیش خودم طبق محاسبات من،من باید توی 40 متری دوربینو صفر کنم تا از فاصله 10-45 یاردی با ضریب خطای حدودا 1 اینچ بخوره به هدف(یک اینج نهایتا بالا و 1 اینج نهایتا پائین به دلیل قوس دار بودن حرکت ساچمه)
در فاصله 17 و 40 یاری میخوره وسط خال(کالیبر 177 و ساچمه گامو پرومگنوم)حالا محاسبتام اشتباه هست یا نه؟به نظر بزرگان همین فاصله صفر کنم؟

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - kami - 2011-01-22 07:48 PM

بهترین فاصله برای صفر کردن دوربین را در مجلات معتبر دنیا برای سلاح بادی 40 متر در نظر گرفته اند.
ولی این بدین معنی نیست که نشود سلاح را به عنوان مثال در 60 متری صفر کرد و خوب هرچه این فاصله بیشتر باشد نیاز به تجربه بالاتر هم دارد به همین منظور 40 متر استاندارد است.
به طور مختصر وقتی دوربین شما در 40 متری صفر است برای شلیک به هدفی در 3 تا 5 متری بای چند mildot بالای هدف را نشانه روید.
و خوب بین صفر اول و دوم به عنوان مثال در 25 متری باید چند mildot زیر هدف را نشانه روید.
و بعد از 40 متر که نقطه صفر است هم به تدریج بالاتر را نشانه میرویم.
برای فهمیدن این موضوع که در فواصل مختلف چند mildot بالا یا پایین بگیریم. 2 راه بیشتر وجود ندارد و خودتان میتوانید یکی را انتخاب فرمایید.
1.علمی
2.تجربی و تمرین زیاد
برای راه اول نیاز به محاسبات ریاضی و ترسیم جداول تراجکتوری و غیره در نرم افزار است که مجله المانی زبان این محاسبات را انجام داده است.
و به شخصه چون در وسط جنگلهای انبوه به نرم افزار و خودکار و غیره دسترسی ندارم و البته به محاسبات ریاضی هم علاقه مند نیستم بنابراین راه دوم را انتخاب کردم...یعنی تمرین زیاد

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - masih.hunter - 2011-01-22 07:53 PM

سلام به همگی و کامران گل

بله من هم موافقم دوربین سلاح بادی روی 40 متر برای صفر کردن عالی هستش

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - taha - 2011-01-22 08:14 PM

به نظره من بستگی به خودت داره فاصله صفر کردن(البته با 40 موافقم واستاندارده)
من که تو کوچه پس کوچه ها چرخ میزنم با ماشین میتونم تا 15 مترم نزدیک شم و اکثرا فاصله
که من تو تهران شکار کردم بین 15 تا 30 بوده!برای این جور شکار 30 خوبه!من اکثرا رو 30 صفر میکنم
البته میکردم الان نه دوربین دارم نه اسلحه خوب:D

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - esmaeil1356 - 2011-01-23 08:41 AM

والا چي بگم من هم 350 رو تو 35 متري صفر كردم
ولي اوانيكسو تو حدودا 75 متري خوب حالا بايد به فكر
صفر كردن دوربين 52 باشم شايد صفر دوربين 52 رو بزارم روي ميانگين
صفر 350 و اوانيكس چطوره؟

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - AIRKING - 2011-01-23 09:54 AM

با سلام.
صفر کردن دوربین بستگی به چند عامل داره.
1:نوع اسلحه و قدرت اسلحه
2:نوع ساچمه مورد استفاده
3:خود تیر انداز.

گزینه یک که شامل اسلحه و قدرتش میشه به شرح ذیل هست:دوستان توجه کنند که صفر کردن ارتباط مستقیمی با قدرت اسلحه و مدل اسلحه داره.مثلا صفر کردن دوربین یه تفنگ چینی توی فاصله 40 یا 50 متر به نظر من اشتباه هست ,نه از این نظر که کسی نمیتونه توی این فاصله با این تفنگ شکار یا هدف رو بزنه نه!!اشتباه از این لحاظ که توی این فاصله دقت این اسلحه میاد پایین و اصرار بر صفر کردن در این فاصله چیزی جز بالا بردن درصد خطا به دنبال نداره و این یعنی اشتباه.همانطور که دوستان فرمودند برای تفنگ هایی با قدرت متوسط به بالا بهترین فاصله برای صفر کردن بین 40 تا 60 متر هست.و اگه دوربینتون میل دات باشه تقریبا با توجه به تمرین زیاد و حدس زدن فواصل میتونید در این فاصله تقریبا با هر شلیک یه هدف یا یک شکار رو بزنید.
گزینه بعدی نوع ساچمه هست:برای صفر کردن دوربین بهتره از بهترین نوع ساچمه چه از نظر ضریب بالستیک و چه از نظر کیفیت ساخت و دقت استفاده بشه.چرا که اینجوری خطای ساچمه کمتر میشه و شما نقطه صفر بهتری رو پیدا میکنید.
گزینه سوم هم تیرانداز هست:برای صفر کردن دوربین مهمترین عامل خود تیرانداز هست.اینجاست که فاصله اصلی مشخص میشه و خوب و خوبتر با هم فرق میکنند.شاید خیلی از دوستان تصورشون این باشه که بعد از صفر کردن هر هدفی توی رتیکل اومد کارش تمومه اما ,در صورتی به این مهم دست پیدا میکنند که :تمرین زیاد کرده باشن و بتونن توی اون شرایط یک شلیک تمیز و بی نقص داشته باشن.نوع نفس کشیدن,نوع کشیدن ماشه,نوع قفل کردن رو هدف,نوع پیدا کردن هدف در دوربین در فواصل دور,نوع یافتن فاصله,نوع گرفتن تفنگ,نوع تشخیص جهت باد در شلیک هایی در فواصل دور و... اینا همش با تمرین به دست میاد و به صفر کردن دوربین و به دست اوردن یه شلیک تمیز بسیار کمک میکنه.
ببخشید اگه طولانی شد .
یا علی

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - mehrshad - 2011-01-23 11:42 AM

جواب نهایی اینجاست:
You are not allowed to view links. Register or Login to view.
4 تا خونه اول مشخصات ساچمه و سرعتش هست که میدین.
پارامتر مهم دیگه Height Above Bore هست که باید بدین و فاصله مرکز دوربین با مرکز لوله هست که بین 1.5 تا 1.8 اینچ هست.
بعد دکمه محاسبه را بزنین و بقیه چیز ها مهم نیست.
اون بالا zero range را بهتون میده و محدوده مفید این تنظیم را هم میده.
مثلا 25 یارد صفر هست و بین 10 تا 55 یارد منطقه دقیق هست.
توی اون جدول افت تیر در هر فاصله،بالا و پایین تیر در هر هر فاصله و دریفت در اثر باد در هر فاصله قابل دیدن هست به اضافه سرعت در هر فاصله.
خیلی چیز به درد بخوریه.
اینم یه لینک برای مشخصات ساچمتون:
You are not allowed to view links. Register or Login to view.

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - Saeed-AT44-Long - 2011-01-23 01:29 PM

يه مورد خيلي مهم كه به ظاهر ارتباطي به صفر كردن دوربين نداره ولي به نظر من يكي از مقوله هاي مهم در شكار هست :

تخمين مسافت : عدم توانايي تخمين مسافت، كل فرمولها، تجربيات در صفر كردن و فاصله منطقي صفر دوربين رو تحت تاثير قرار ميده فرض كنيد من دوربينم رو در فاصله استاندارد 40 متر صفر كردم و مي خوام به شكاري كه در فاصله 60 متري هست شليك كنم . يك سؤال!!! چقدر بالاي هدف رو نشونه برم و به عبارتي چند mildot بالا نشونه گيري كنم ؟؟؟
و يك سؤال مهمتر!!! آيا فاصله من واقعا 60 متر هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ يا كمتر ؟ و يا بيشتر از 60 متر؟
اگر بتونم به سؤال دوم دقيق جواب بدم شايد 80 درصد تير به هدف اصابت خواهد كرد چرا كه فرمولهايي كه محاسبه ميكنه در 60 متر چند Mildot بالا بگيرم هميشه توي ذهنم پاسخگوي اين سؤال هست و يا تجربه شليك، اين سؤال رو پاسخ خواهد داد.
پس بنابراين بهتر هست فرمولها يا تجربياتي كه در تخمين مسافت ياريمان خواهد كرد مورد بحث قرار بگيرند لذا اولين سؤالي كه قبل از چكاندن ماشه توي ذهن هر شكارچي خطور ميكند اين هست كه فاصله من تا شكار چقدر هست؟

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - ALIANA-54-T06 - 2011-01-23 02:26 PM

اینقدر نگران صفر کردن دوربین نباشید

سلام دوستان با توجه به بحثهای خیلی خوبی که دوستان عزیز انجام دادن برای انتخاب مسافت و صفر کردن دوربین :) یک تجربه قدیمی دارم که برای صفر کردن دوربین اسلحه بکار میبرم البته این کار را قبلا روی سلاح تک تیراندازی دراگانوف یا همان SVD مرتب انجام دادم و خیلی خوب هم نتیجه میداد و اینم بگم 100% این کار به ابتکار خودم بوده :D:D:D

اسمشو میزارم صفر کردن دوربین فقط با یک شلیک

دوستان بعد از اینکه مسافتی را برای صفر کردن دوربین اسلحه تان انتخاب کردین حالا هر مسافتی (مثلا 40 متر) کافیه که خیلی با دقت و رعایت تمام اصول تیراندازی ( بخاطر اینکه شلیک مطمئنی شود)روی هدف یک شلیک انجام دهید و با نهایت دقت محل بر خورد ساچمه را از داخل دوربین دقیقا شناسائی کنید:sleepy:
سپس در پوشهای طبلک تنظیم Windage را باز کنید و دوباره روی هدف نشانه گیری نمائید و آنوقت با هر وسیله کمکی (آقا هرچی که اسلحه را نگه داره) طوری محکم نگه دارید و با آرامی و چرخاندن دو طبلک بالائی و پائینی دوربین + یا رتیکل دوربین را روی محل برخورد ساچمه یا شلیک قرار دهید بدین ترتیب دوربین اسلحه شما روی آن مسافت صفر گشته . فعلا:D:D:D

RE: صفر کردن دوربین تفنگ بادی - esmaeil1356 - 2011-01-23 02:45 PM

(2011-01-23 02:26 PM)ALIANA-54-T06 Wrote: You are not allowed to view links. Register or Login to view.اینقدر نگران صفر کردن دوربین نباشید

سلام دوستان با توجه به بحثهای خیلی خوبی که دوستان عزیز انجام دادن برای انخاب مسافت و صفر کردن دوربین :) یک تجربه قدیمی دارم که برای صفر کردن دوربین اسلحه بکار میبرم البته این کار را قبلا روی سلاح تک تیراندازی دراگانوف یا همان SVD مرتب انجام دادم و خیلی خوب هم نتیجه میداد و اینم بگم 100% این کار به ابتکار خودم بوده و بس :D:D:D

اسمشو میزارم صفر کردن دوربین فقط با یک شلیک

دوستان بعد از اینکه مسافتی را برای صفر کردن دوربین اسلحه تان انتخاب کردین حالا هر مسافتی (مثلا 40 متر) کافیه که خیلی با دقت و رعایت تمام اصول تیراندازی ( بخاطر اینکه شلیک مطمئنی شود)روی هدف یک شلیک انجام دهید و با نهایت دقت محل بر خورد ساچمه را از داخل دوربین دقیقا شناسائی کنید:sleepy:
سپس در پوشهای طبلک تنظیم Windage را باز کنید و دوباره روی هدف نشانه گیری نمائید و آنوقت با هر وسیله کمکی (آقا هرچی که اسلحه را نگه داره) طوری محکم نگه دارید و با آرامی و چرخاندن دو طبلک بالائی و پائینی دوربین + یا رتیکل دوربین را روی محل برخورد ساچمه یا شلیک قرار دهید بدین ترتیب دوربین اسلحه شما روی آن مسافت صفر گشته . فعلا:D:D:D

علي جان
دقيقا درسته از اين روش من هم براي صفر كردن دوربين برنو استفاده كردم البته
طرفاي ما ( ده مادرماينا ) تقريبا براي صرفه جوئي در مهمات هميشه دوربيناشونو
اينجوري صفر ميكنن