شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: دوربین هدفگیری (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن (/showthread.php?tid=41)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - esijoon - 2012-08-17 10:08 PM

جناب صاحب نظر میشه بفرمایید انتقاد پذیری و آزادی بیان و توهین ربطشون به هم چیه؟

شما در چند پست اخیر تقریبا به همه دوستان توهین کردید...اونوقت طلب کار هم هستید؟

راستی آیا شما وکیل فروشنده گان هستید؟

بعد از اون میشه بفرمایید به کدوم فروشنده توهین شده؟

اگه هم حرفی زده شده انتقاد بوده اونم به صورت کلی..به شخص خاصی توهین نشده...همونطور که میبینید دوستان در این سایت اکثرا شکارچی هستند ولی خودشون از منتقدین سر سخت برخی شکار چی نماهای شکار کش هستند.

بهتره از این به بعد در استفاده از الفاظ بیشتر دقت کنید...

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - darkman - 2012-08-18 01:26 AM

بنده خودم کاسبم
البته درسم نزدیک به یک سال هست که تموم شده و کاسب شدم
البته حیطه کاری من چیز دیگست
خیلی از مشتری ها خیلی اذیت میکنن و در آخر طلبکار هم هستند
برادر من اگر همین کاسب ها نباشند وسایل مورد نیاز ما از کجا باید تامین بشن؟
اگر اون مغازه دار از یه آدم سیار اجناسش گرون تره اون مغازه دار اجاره داره مالیات داره آب و برق و گاز و کارمند داره
بیاید یه کم با انصاف تر باشید
چندتا از دوستان درباره آقای سمسارزاده به من خیلی بد گفتن ولی ایشون فوق العاده انسان متشخص و محترمی بودن و کار من رو به بهترین نحو انجام دادن
اینجا هم خیلی بچه های خوبی وجود دارن و منو خیلی جاها از گمراهی در آوردن
اما بعضی بچه ها...............
بگذریم
اگر کسی اینجا ناراحت شده ازش عذر میخوام
به دل نگیره
منطوری نداشتم
اینم تقدیم به دوستان
Khansariha (8)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - esijoon - 2012-08-18 02:21 AM

چه جالب...بیایم هر چی دلمون خواست بار ملت کنیم بعد بگیم معذرت...روش جالبیه...

راستی جناب کاسب یه سوال.....

اگه دو تا مغازه با یک متراز وسط بازار کنار هم باشن...یکی شادو هزار بده 240 و اون یکی بده 300 شما میزاری پای کارمنداش یا کرایش یا مالیاتش؟

بگذریم...فقط یه نمونه کوچک از تین جناب سمسار زاده متشخص بگم براتون حال کنید....

5 ماه پیش که دنبال خرید اسلحه بودم چشمم گامو سی اف ایکس رو گرفت...زنگ زدم نمایندگی گلک و درنا تهران..هر دو با 5 هزار تومان اختلاف به من قیمت دادند....ولی همون روز این جناب سمسار زاده 70 هزار تومان بالای قیمت تهران به مم قیمت داد...تازه آقا ادعای نمایندگی گامو هم داره....

میشه بفرمایید اضافه کرایه یک اسلحه 340 تومانی 5 ماه قبل از تهران تا اصفهان چقدر باید بشه؟

البته اگه نفرمایید تاریخ خرید ها فرق داشته....چون هم تهران و هم اصفهان ادعا میکردند که بارشون دو هفته هست رسیده.

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - Don Corleone - 2012-08-18 02:31 AM

دوستان تاپیک رو به بیراهه نبرید هر ادمی خوب یا بد هست خدای خودش میدونه ربطی به این تاپیک نداره.سوالی مطرح شد و جواب هم داده شد لطفا توجه کنید تو تمامی تاپیک ها تذکر داده شد ولی انگار نه انگار

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - darkman - 2012-08-18 02:53 AM

دوستان شرمنده
بنده هنوز قانع نشدم
این حقیر با دوربین بزرگ شدم
رشته تحصیلیم هم الکترونیک بوده
یک دوره سه ماهه امارات و یک دوره یک ماهه هم تهران در مورد تعمیرات دوربین های فیلم برداری و عکس برداری هم دیجیتال و هم آنالوگ دیدم
در دوربین های آنالوگ عکاسی ما یک رینگ فوکاس داریم و یک تنظیم کننده باز بودن دهنه دیافراگم برای تنظیم شدت نور ورودی از لنز به نگاتیو
در دوربین های فیلم برداری و عکاسی چه قدیمیاشون چه جدیداشون 3 عدد موتور داریم که تنظیمات لنز رو انجام میدن
یکی از این سه موتور باز کننده دهنه لنز هستند و یکی جهت انجان عملیات تله و واید و دیگری عملکرد تنظیم فوکاس رو انجام میدن
ذر هیچ کدوم از این دوربین ها دو عدد رینگ برای انجام فوکاس وجود نداره
به نظر حقیر عملکرد تمام دوربین ها در کلیت مشابه هست
رینگی که جلوی چشم ما هست برای فوکاس هست ولی اون دومی که بالای عدسی شیئی هست منظورم همون رینگ پارلاکس هست که یک سری مقادیر رو به یارد روش نوشته کار دیگری میکنه
شاید متعاقبا با چرخوندنش تصویر رو شارپ تر بکنه اما عملکردش منحصر به شارپ کردن تصویر نباید باشه
با اجازتون یه تحقیقی در این مورد میکنم شاید برداشت بنده در این مورد اشتباه بوده
نتیجه رو حتما در همین تاپیک به عرضتون میرسونم
اسی جان انسان جایزالخطاست
شما به بزرگواری خودت مارو ببخش
میخوای بزن تو گوش ما جبران مافات بشه
Khansariha (8)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - Marksman - 2012-08-18 11:51 AM

دوست عزیز جناب darkman حق با شماست و اون رینگ صرفا کارش برطرف کردن بلار و شارپ کردن تصویر ایجاد شده نیست. درحقیقت اون رینگ جلویی ممکنه کار اصلیش همین باشه ولی با توجه به اینکه چند مورد رو آزمایش کردم عرض می کنم که با شارپ کردن تصویر توسط اون رینگ خطای تغییر منظر یا همون پارالکس هم برطرف میشه.این رو من از روی شلیک در حالت شارپ نشده و شارپ شده و اختلاف نقطه برخورد متوجه شدم. دومین کارش تعیین فاصله حدودی هست.وقتی شما روی یه هدف با چرخوندن اون حلقه به وضوح حداکثر می رسید می تونید به طور حدودی فاصله اش رو به دست بیارید که برای تیراندازی و اسفاده از میلدات ها کمکتون می کنه. اون حلقه روی لنز چشمی هم کارش فقط فاین تیونینگ در مواقع ضروری هست و به نظر من بهش دست نزنین بهتره چون یه کم در دقت ایراد بوجود میاره.Khansariha (8)

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - ALIANA-54-T06 - 2012-08-18 12:22 PM

دوست عزیز از اینکه تحقیق خواهید کرد ممنونم Khansariha (8)
ولی بنظرم به گفته های دوستان هم کمی بیشتر تامل کنید اگر به سایتی که آدرس دادم رجوع میکردید قبل از توضیح پارالکس به موضوع فوکوس لنز چشمی هم اشاره کرده بود
برای اطلاع عرض کنم که لنز چشمی عقب دوربینهای تفنگ بعضا دارای یک رینگ چرخشی هست که با دو علامت + و - نشانه گذاری گردیده
و کاربرد آن بیشتر تا سه دلیل میتواند در دوربینها باشد (بعضی دوربینها اصلا این بخش را ندارند)
اول فوکوس سریع تصویر (برای دوربینهای که پارالکس لنز جلوئی را ندارند )‌
مثل این مدل که پارالکس جلوئی ندارد
[تصویر: DSCN2802.jpg]

دوم فوکوس روی ریتایکل (با چرخش به هر سمت + یا - ریتایکل متناسب با نیاز چشمی شما شفافیت لازم را پیدامیکند)‌
((bringing the reticle into sharp focus))
[تصویر: scope-focus-web.jpg]

سوم که از همه مهمتره و کار دوم را تکمیل میکند با فوکوس چشمی نیاز شما به عینک و نمره آن از بین میرود (تیراندازی بدون عینک)
به این متن دقت کنید
((The focus ring on a Leapers scope adjusts for your eye))

خب این از چشمی
یک نکته
اینم بگم بعضی دوربینها بجای رینگ پارالکس جلوی این رینگ چرخشی را به بغل آورده اند (ساید فوکوس )‌
[تصویر: 13452792145.jpg]

برای اطلاع دوستان این مشخصات و عکسها هم کمکی به موضوع بحث ما هست . Khansariha (8)
[تصویر: 13452792142.gif]
[تصویر: 13452792141.jpg]
[تصویر: 13452792144.jpg]
[تصویر: 13452792143.png]

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - darkman - 2012-08-18 05:32 PM

آقا مهدی عزیز با تشکر از شما توی مقالات و دفترچه های دوربین ها که نگاه کردم بله
صحبت های شما صدق میکنه
این بهترین و کاملترین تعریفی بود که از پارالاکس دیدم
البته بیان مطلب بدون ذکر منبع غیر اخلاقی هست
برگرفته از سایت Pix07.com:

پارالاکس چیست؟

دوربین تفنگ رادرجای ثابتی نگه داشته و چشم خود را در امتداد صحیح فاصله چشمی آنقراردهید.حال چشم خود را در مسیر چپ و راست یا بالا و پایین حرکت دهید .بااین حرکت مشاهده میکنید که جای هدف در پشت Reticle برخلاف حرکت چشم شما جابجا خواهد شد.این پدیده اختلاف دید یا پارالاکس نام دارد.
علت این پدیده تنظیم فاصله کانونی لنز شیئی در یک مسافت خاص میباشد که در اکثردوربینهای تفنگی این فاصله در ۱۰۰ یاردی تنظیم شده است و قابل تغییرنمیباشد(بجز دردوربینهای خاص).
یعنی دوربین تفنگ در مسافتهای کمتر از ۱۰۰ یارد و بیشتر از آن دچار این عارضه میشود و فقط در مسافت ۱۰۰ یاردی فاقد پارالاکس میباشد.
این پدیده باعث میشود تا تیرانداز هدف را در جای واقعی خود نبیند و تیرش بجای برخوردبه نقطه مورد نظر به جای دیگری از هدف اصابت کند.با توجه به مواردگفته شده این پدیده هرگز در شکار برای تیرانداز مشکل آفرین نبوده است.بلکه درتیراندازی های دقیق در مسابقات به اهداف خاص مسئله پارالاکس مهم میباشد.
مشکل دیگراین پدیده ایجاد بعد دیگر در تصویر است.برای مثال اگر انگشت خود رادر جلوی چشمان خود قرار دهید و به آن نگاه کنید تصویر پشت را تار و درصورت کانونکردن چشم خود بر روی تصویر پشت انگشتان خود را تار یا (Out offocus)خواهیددید.
در دوربین تفنگ هم در مسافتهای کمتر و یا بیشتر از۱۰۰ یارد چنین مشکلی وجود دارد.به طوری که تیرانداز گاهی ممکن است شبکه دوربین و گاهی تصویر را تار تر از حد معمول ببیند.اما همانطور که قبلا هم گفته شد این پدیده در شکار هرگز مشکل آفرین نخواهد بود.
البته برای آندسته ازشکارچیانی که میتوانند شکار را در مسافتهای بسیار دور(مثلا ۶۰۰ تا۱۵۰۰متر) مورد هدف قرار دهند این فاکتور در تیراندازی بسیار تاثیر گذارخواهدبود.(تیراندازی در چنین مسافتی نیاز به تجربه فراوان دارد وتیرانداز علاوه بر محاسبه میزان افت تیر و بالستیک گلوله خود ٬میبایست به فاکتورهایی نظیردمای هوا ٬رطوبت ٬ارتفاع ٬باد و حتی سرعت چرخش زمین هم....توجه داشته باشد.در غیر این صورت برخورد تیر با هدف غیر ممکن خواهدبود.همچنین برای تیراندازی در چنین مسافتی از کالیبرهای خاص با وزن گلوله بالا استفاده میشود).
در تیراندازی با تفنگ بادی به علت کم بودن فاصله شکار (که عمومااز ۲۰ تا ۷۰ متر میباشد)و نزدیک بودن مسافت تیراندازی به فاصله کانونی لنزدوربین این پدیده تاثیر گذار نخواهد بود.

Parallax Adjastment Objectivelens یا تنظیم پارالاکس در لنز شیئی

در بعضی از دوربینها برای برطرف کردن خطای دید پارالاکس از یک لنز شیئی قابل تنظیم در مسافتهای مختلف استفاده میشود.
درواقع کار این لنز تنظیم فاصله کانونی دوربین در مسافتهای مختف میباشد که این مسافت معمولا از ۱۵-۲۵ یارد تا بینهایت و در دوربین تفنگهای بادی از۱۰ مترتا بینهایت میباشد.

Side Focus Parallax یا تنظیم پارالاکس از کنار

در دوربینهایحرفه ای و تاکتیکال روش تنظیم فاصله فکوس متفاوت میباشد.بر روی این دوربینها یک Handwheel در کنار برجکهای تنظیم سمت و برد قرار دارد که کار تنظیم فاصله کانونی دوربین را بر عهده دارد که به این دوربینها SideFocus گفته میشود.
سرعت تنظیم و همچنین دسترسی به این Handwheel نسبت به دوربینها Parallax Adjastment Objectivelens بسیار بهتر و ساده تر میباشد.
همچنین با تنظیم درست پارالاکس وضوح تصویر هم افزایش میابد
آلیانای عزیز ممنون از راهنماییتون
همون لینکی رو که برام گذاشته بودید یه سر زدم اون لینک هم همین مطالبی رو گفته بود که در پست قبلی خدمتتون عرض کردم
بازم ممنون دوست عزیز از راهنماییتون

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - Moien.A - 2012-08-19 11:06 AM

دوستان لایت دوربین سنتر رو میخوام باز کنم.
میشه راهنماییم کنید که باید چطوری بازش کنم؟
[تصویر: P1000186.jpg]
میخوام این قسمت رو از خود دوربین جدا کنم...

RE: دوربین در سلاح بادی و گلوله زن - rezakaraj - 2012-08-19 11:35 AM

برای باز کردن اون دوتا شیاری که میبینی جای اچار مخصوص هست میتونی خودت هم وسیله ای بسازی که بشه بازش کرد.