شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
سلاح شکاری نخجیر 1 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي تك لول (/forumdisplay.php?fid=50)
+--- موضوع: سلاح شکاری نخجیر 1 (/showthread.php?tid=107)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - ROOBAH - 2019-01-05 10:55 AM

(2019-01-04 06:33 PM)mrangraz نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوباره دوستان درمورد نخجیر یک ها وقتی که میخوان پوکه ای ک شلیک شده رو در بیاریم باید سلاحو بشکونیم تا مسلح شه و پوکه راحت در بیاد ولی موقط شکستن میبینم رد سوزن رو چاشنی پوکه و پوکه کش سلاح میوفته به عبارعتی موقع در اوردن پوکه تا میخخوایم سلاحو بشکوونیم سوزن با پوکه کش در گیر میشه ایا این مشکلی برای سوزن ایجاد نمیکنه در دراز مدت؟راه حلی داره مثلا پوکه کشو جایی که سوزن باش درگیر میشه بتراشیم مقداری تا درگیریش بره

سلام دوست عزیز
علاوه بر تایید گفته های جناب میرهاشمی، باید عرض کنم سوزن نخجیر ها کمی بلند است و این مشکل گاهی باعث میشه که حتی سوزن در چاشنی گیر کنه، یا زمان بیشتری در هنگام شکستن لوله برای عقب رفتن نیاز داشته باشه. در هر صورت بهتره به یک تعمیرکار نشون بدید تا دقیقا مشکل مشخص بشه. اما از تراشیدن و سوهانکاری پوکه کش خودداری کنید، چون این مشکل هرچی باشه مربوط به سوزن است و باید با تغییر در اون قسمت مشکل حل شود.
موفق باشید[تصویر: khansariha%20(8).gif]

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - asman - 2019-01-06 01:12 PM

آیا نمی شه کمی از سوزنهارو کوتا کرد مثلا نیم میل یا حتی کمتر
تاحدی که مشکل فوق حل بشه و ضمنا عمل فعال سازی چاشنی مختل نشه
نه سیخ بسوزد نه کباب
کسی عکس از قطعات داخل کپ نخجیر نداره؟ جهت بررسی موضوع
دم اهالی انجمن همیشه گرم بادKhansariha (8)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mrangraz - 2019-01-06 10:38 PM

(2019-01-05 09:21 AM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سوزنت بعد از شلیک برگشت به عقب نداره که خیلی خطرناکه احتمال داره در برخورد با پوکه کش بشکنه یا خدای نکرده وقتی فشنگ رو تو لول میزاری و میخوای لول رو ببندی بر اثر برخورد سوزن با چاشنی، فشنگ ناخواسته شلیک بشه.

والا فک کنم همه نخجیر ها این مشکلو داشته باشن سوزن موقع مسلح شدن برمیگرده عقب این مشکلی نداره یعنی تا ماشه رو نچکونیم سوزن جلو نمیاد که بخوره به چاشنی ولی بعد عمل کردن دیگه عقب برنمیگرده تا وقطعی که دوباره مسلح شه و این کار موقع باز کردن لوله بعد از شلیک با پوکه و پوکه کش درگیره بعد ازاد میشه و میاد عقب بارها شده موقع باز کردن لوله با زور باز شده که فک کنم بخاطر همین مسیله درگیری سوزن با پوکه و پوکه کش میباشد چون لوله به صورت اوریب میشکنه و سوزن درگیره تا وقتی که این زاویه بیشتر شه
(2019-01-06 01:12 PM)asman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آیا نمی شه کمی از سوزنهارو کوتا کرد مثلا نیم میل یا حتی کمتر
تاحدی که مشکل فوق حل بشه و ضمنا عمل فعال سازی چاشنی مختل نشه
نه سیخ بسوزد نه کباب
کسی عکس از قطعات داخل کپ نخجیر نداره؟ جهت بررسی موضوع
دم اهالی انجمن همیشه گرم بادKhansariha (8)

بنظرم چون این سوزن حساسه و احتمال داره با کوچیک ترین تراشکاری یا سوهان کشیدنی بشکنه یا ترک برداره فک کنم این راه خطر ناک باشه ولی فک نکنم این مشکل حاد باشه چون بالاخره این سوزن موقع مسلح شدن بر میگرده عقب و اون قسمتی هم که موقع باز کردن بعده شلیک درگیره با سوزن بمرور ساییده میشه و بقول گفتنی اب بندی میشه من که مشکلی با برخوردسو سوزن با پوکه کش نداشتم ولی اگه موقع بستن لوله سر لوله رو به پایین نیاشه احتمال برگشتن پوکه کش با سوزن زیاده چون پوکه کش ازاد حرکت میکنه یه مقداری.بنظرم یه مقداری اون ردی مه سوزن میندازه پایینه پوکه کشو یه میل سوهان کنیم که دیگه درگیریش کمتر شه هم موثر باشه
ولی در کل یکی از بزرگترین ضعف های این لسلحه همین سیستم چکاننده ی ان میباشد و محاسن بزرگشم زهر دار بودنو و دورزن بودنشه .در کل فک کنم بیشتر تک لول ها این مشکلو داشته باشن

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mirhashemi - 2019-01-07 09:30 AM

ممنون از توضیحاتتون . ولی برای یکی از دوستان همین مشکل شلیک ناخواسته به هنگام بستن لول دو بار پیش اومد که برد پیش تعمیرکار و مشکل رو حل کرد.خطرش مخصوصاً زمانی بیشتره که لول رو سریع بخوای ببندی.بنظر من هم دولول و هم تک لول نخجیر به دلیل مشکلاتی مانند خلاصی ماشه و بعضاً عمل نکردن ضامن و همین بیرون زدگی سوزن از همون اول باید سیستم چکانندشون یه سرویس پیش یک تعمیرکار ماهر بشه.

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - haamidreza - 2019-01-07 10:09 AM

سلام خدمت همه ی دوستان
باید خاطر نشان کنم که نکته ی اصلی اینه که شما به هیچ اسلحه ای نباید اطمینان کنید و همیشه نکات ایمنی رو رعایت کنید
ولی اگه اسلحه ای یک بار هم که شده ناخواسته شلیک کرد حتما باید پیش یک تعمیرکار ببرید
اولین اشتباه با سلاح میتونه اخرین ش باشه

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - Shahramshahriari - 2019-04-08 03:36 PM

نکته را لازم دیدم به دوستان گوشزد کنم و اون این هست که چیزی که دو عامل باعث فشار آمدن به لولهاسلحه می شود 1 - شارژ باروت زیاد و 2 - قطر بیشتر ساچمه از قطر داخلی لوله
درضمن توجه داشته باشید که برد مفید چهارپاره ها حداکثر 40 متر است و بهترین راندمان را در 20 تا 25 متری دارند - اگر دقت کرده باشید در سازمان پلیسهای دنیا از شات گان به عنوان اسلحه داخل ساختمان استفاده می کنند جهت شکستن درها و از پای درآوردن مجرمین در فواصل کوتاه
پس نباید با زیار کردن بیش از حد باروت انتظار عملکرد بهتر از فشنگ داشت چون طبیعت این نوع فشنگ قدرت تخریب بالا در فاصله کوتاه است و با بالا بردن شارژ آن فقط به تفنگ آسیب می رسانیم- هرقدر ساچمه ها بیشتر در کنار هم باشند قدرت تخریب بیشتری دارند- بهترین میزان شارژ
باروت همان 1/6 تا 1/7 گرم می باشد- نکته بعد در نحوه چیدن ساچمه ها در داخل ود است باید با کولیس قطر داخلی لوله را با دقت اندازه گرفت و سپس سه عدد ساچمه ( برای چهارپاره های 9 تایی ) را در یک سطح در داخل ود قرارداد و سپس حداکثر قطر آنها را از پشت تا پشت ود اندازه گرفت اگر مجموع قطر آنها بیش از قطر داخلی لوله شد قطعا وقت شلیگ فشنگ در هنگام خروج ساچمه ها به بدنه لوله فشار خواهد آمد حال اگر جنس لوله تفنگ خوب باشد یا ساچمه ها از نوع نرم باشند این فشار ردوبدل شده بین ساچمه ها و لوله باعث تغییر شکل ساچمه ها و له شدن آنها شده و این نیرو تاثیرش را بیشتر بر روی ساچمه می گذارد تا بر روی لوله تفنگ و اگر ساچمه ها از جنس خشک و غیر قابل تغییر شکل باشند مثل ساچمه های فولادی این نیرو تاثیرش را بر روی بدنه لوله گذاشته و یا باعث گشاد شدن آن یا خش افتادن بر روی لوله می گردد که
همگی بستگی به جنس لوله و آلیاژ آن دارد - ولی با این روشی که خدمتتان عرض می کنم دیگر هیچ فشاری بر روی لوله نمی آید و آن هم به این شرط است که ساچمه ها را در یک ردیف نچیند و به عبارت دیگر بالا و پایین باشند تا در زمان عبور از ناحیه چوک و اعمال فشار از طرف بدنه بتوانند آزادانه به سمت جلو حرکت کنند و به عبارت دیگر این فشار جانبی وارد شده به ساچمه ها با آزاد بودن آنها در حرکت خنثی می شود و دیگر فشار متقابلی از طرف ساچمه ها به لوله وارد نمی شود این کار را می توان با استفاده از دو سایز مختلف ساچمه در ردیف اول جهت یک سطح قرار نگرفتن مابقی ساچمه ها انجام داددر این صورت ساچمه ها ی درشت نیز به مانند ساچمه های ریز در هنگام عبور از ناحیه چوک بر روی هم میلغزند و بدون فشار به بدنه لوله از داخل آن رد می شوند ولی اگر ساچمه ها در یک سطح باشند طبق قانون سوم نیوتن همان فشاری را که لازم است تا تغییر شکل دهند و از داخل لوله رد شوند را به لوله وارد میکنند اک به مرور زمان بر حسب جنس لوله ممکن است لوله دچار ترکیدگی یا گشادی چوک شود و تفنگ از دقت لازم بیافتد
در ضمن با تغییراتی در ود می توان به گونه ای عمل کرد که ساچمه ها دیر تر و طی مسافت بیشتری از داخل آن خارج شوند تا از انسجام بیشتر و قدرت تخریب بشتری برخوردار گردند

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mohammadpb - 2019-08-03 09:44 AM

با سلام خدمت بزرگان
بنده تک لول نخجیری رو تازه خریداری کردم و مقداری احساس میکنم لول در کپ لق هست. به این صورت که کاغذ از کنارهای لول وارد نمیشه، ولی وقتی لول رو باز میکنم و کاغذ رو میزارم و میبندم کاملا لقی رفع میشه آیا این میزان لقی نیاز به رفع و تعمیر داره؟؟؟
ممنونم

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - haamidreza - 2019-08-03 01:15 PM

(2019-08-03 09:44 AM)mohammadpb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت بزرگان
بنده تک لول نخجیری رو تازه خریداری کردم و مقداری احساس میکنم لول در کپ لق هست. به این صورت که کاغذ از کنارهای لول وارد نمیشه، ولی وقتی لول رو باز میکنم و کاغذ رو میزارم و میبندم کاملا لقی رفع میشه آیا این میزان لقی نیاز به رفع و تعمیر داره؟؟؟
ممنونم

سلام دوست عزیز
لول و کپ نباید لقی داشته باشند در شرایط ایده ال
ببین مشکل از قفل هاش نیست و تو اون قسمت خوردگی نداره ؟؟
این مقدار لقی تاثیری تو تیراندازی شما نداره ولی نگرانی من از بابت باز شدن هنگام تیراندازی و اسیب به خودتونه
اگه دوروبرتون تعمیرکار هست نشون بدید و مطمعن شید

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - fmad - 2019-08-06 08:44 AM

(2019-08-03 01:15 PM)hokmabadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2019-08-03 09:44 AM)mohammadpb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت بزرگان
ممنونم

سلام دوست عزیز
این مقدار لقی تاثیری تو تیراندازی شما نداره ولی نگرانی من از بابت باز شدن هنگام تیراندازی و اسیب به خودتونه

سلام
این مشکل را حتما توسط یک تعمیر کار مجرب برطرف کن

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mohammadpb - 2019-08-09 08:39 AM

(2019-08-03 01:15 PM)hokmabadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت بزرگان
ممنونم

سلام دوست عزیز

سلام مجدد خیلی ممنون از پاسختون.
قفل هاشو چک کردم هیچ اثری از خوردگی نداره. تفنگ رو از مغازه آورده بودم چک کردم هیچ لقی نداشت بعد که روغن کاری کردم ایم میزان لقی ایجاد شد

سلام
این مشکل را حتما توسط یک تعمیر کار مجرب برطرف کن
[/quote]

بله حتما ولی آیا روشی برای تست لقی لول وجود نداره؟