شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
سلاح شکاری نخجیر 1 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي تك لول (/forumdisplay.php?fid=50)
+--- موضوع: سلاح شکاری نخجیر 1 (/showthread.php?tid=107)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - shekari - 2014-08-07 10:00 PM

(2014-08-07 07:31 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-08-07 01:40 PM)shekari نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-08-04 09:31 AM)oryal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان با نخجیر یک میشه تک گلوله وچار پاره زد یانه؟Khansariha (367)
سلام دوست عزیز.نخجیر 1 یک تفنگ فول چوک و کپش از جنس اومنیوم هست.با چنین تفنگی چهارپاره یا تگ گلوله زدن خیلی پر خطره .بهتره که از این کار پرهیز بشه.
دوست من کی همچین حرفی زده؟لطفا از پاسخ دادن به سوالات دیگر اعضا در صورت نداشتن اطلاعات صحیح پرهیز کنید.سوال به منزله یک رفرنس در فروم ها هست و میتونه اشخاص رو به اشتباه بندازه.
دوست گرامی تفنگ نخجیر یک تفنگی فول چوک با کپ فولادی هست.مقاومت بسیار بالایی داره و مناسب جهت شلیک به اهداف برد بلند و دور به دلیل لوله 80 سانتیش هست.گوشت لوله بسیار خوب و مقاوم هست و اجازه شلیک فشنگ با شارژ بالاتر رو میده.شلیک چهارپاره هیچگونه مشکلی برای این تفنگ بوجود نمیاره.یکی از فاکتورهای انتخاب این تفنگ استفاده جهت دفع آفاتی مثل گراز هست چون قدرت زیاد _ سبکی(البته نسبی هست.نسبت به 2 لول نخجیر) امکان شلیک چهارپاره رو فراهم کرده که میتونه گزینه مناسبی برای چوپانها به حساب بیاد.
تنها نکته در استفاده ازین تفنگ و هر تفنگ فول چوک دیگه ای شلیک اسلاگ هست.چون فشار اسلاگ در فول چوک امکان گشاد کردن چوک رو داره.پس بجای فابریک از دست پر استفاده بشه.یا اسلاگ 12 برای لوله پروو بشه یعنی سوهان بخوره تا بتونه با اندک فشاری از سر لوله عبور کنه و یاد از اسلاگ 16 تو ود 12 استفاده بشه.
تفنگ نخجیر 1 تفنگی با مقاومت بسیار بالا هست.اگر روزی میخواستم تک لول داشته باشم حتما حتما اولین گزینم بود برعکس اینکه وقتی دولول میخواستم نخجیر 2 آخرین گزینم بود.چون من با این اسلحه کار کردم و واقعا ازش لذت بردم
سلام دوست عزیز.در رابطه با جنس کپ کپ نخجیر1 رو با صیاد 2 اشتباه گرفتم.در رابطه با دورزنی که شکی درش نیست من هم خودم با نخجیر یک تیر انداختم و عاشقش شدم. ولی با توجه به لوله فول چوک 81 سانتی این اسلحه هنوز هم خیلی ها و حتی کارخانه های اسلحه سازی به این اعتقاد دارند که با تفنگ فول چوک نباید چهار پاره و اسلاگ زد مگر در مواقع ضروری. در صورت شلیک زیاد این گونه فشنگ ها ممکن هست حوادث بسیار خطرناک و جبران ناپذیری پیش بیاد.ممکنه مواردی باشه که خیلی زیاد با این تفنگ چهار پاره و اسلاگ شلیک کرده باشند و مشکلی برایشان پیش نیامده باشه ولی من در حالت کلی گفتم چون این فروم عمومیه. این رو گفتم که عواقب و خطراتش گردن من نیفته. با تشکر از همگی دوستان.

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - karbakhsh - 2014-08-07 10:41 PM

سلام ,, من با نخجیر 1 تیراندازی کردم و اگر بخاهیم توی اسلحه های ایرانی نمره بدیم فکر کنم بشه به این تفنگ نمره بالاتر از بقیه داد
و من خودم اگر بخام ایرانی بخرم تک نخجیر مناسبتر میدونم و اونو بهتر از این تکلولهای کپی شده ترک میدونم و بهترین نمره اون به
دور زن بودنش میرسه. من شاهد بودم کسی از اقوام که سن و سالی هم داشت منتظر میموند تا تیر اندازی من جوون تمام بشه و در
صورت عدم موفقیت که اوایل زیاد هم بود بعد شلیک میکرد و ساچمه مورد علاقه اونم نمره 5 بود و میشد بعنوان پس تیر مطمین روش
حساب کرد. mkkkk

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - sadra9496 - 2014-08-07 10:52 PM

دوست گرامی 2 بحث همیشه وجود داره و داشته.بحث تئوریک و بحث عملی
بحث تئوریک تکلیفش مشخص هست.تمامی کارخانه های اسلحه سازی شلیک هر چیزی بجز فشنگ ساچمه استاندارد رو توصیه نکردند حتی بایکال و برتا و ....
ولی بحث عملی داستانش چیز دیگه هست.هر وسیله یک سری معیارهای فنی داره که بازه تواناییش رو مشخص میکنه و دیگر توانی جنس بعد آزمایشات فرسایشی.تمامی ادوات در بحث مقاومت مصالح دارای تنش و کرنش هستن.تنش وارده اگر از حد تعریف شده بیشتر باشه وارد بحث های گسیختگی میشه.اگر در یک بازه ولی بصورت فرسایشی باشه دچار خستگی میشه تا نمودار مقاومت به کرنش جسم منتهی بشه.در لوله سلاح کرنش همون تغییر شکل لوله هست که بر اثر خستگی که ناشی از تعداد دفعات فشار وارده هست ایجاد میشه.اون چیزی که خطرناکه گسیختگی هست.حالا چجوری باید همه اینها رو بررسی کرد.اول آزمایشات تخصصی.خوب دسترسی نداریم و اطلاعات فنی هیچوقت در اختیار مشتری قرار نمیگیره.
راه دوم تجربه عملکرد جنس هست که میشه از روش نتیجه گیری کرد
من دوستی دارم و این یک برادر داشت که 7 سال این اسلحه رو داشت.یک اپراتور بی مغز در استفاده از اسلحه.شغلشم از شکار گراز و تشی و چوپانی و غیره
این از باروت سیاه و خرج توپ و غیره ...... رو میکرد تو فشنگ و میزد
یکروز این دوستمون اومد گفت من میخوام تفنگ داداشم رو بخرم.گفتم اون تفنگ داغونه.من جرعت دست زدن به این تفنگ رو ندارم.از اون اصرار و از من انکار
گفت بریم تستش کنیم.گفتم باشه.رفتم یه پترن گرفتم دیدم به به چه پترنی.ولی گفتم ببین این لوله خستس.داغونه.از قضا هفته بعد دستگاه تست فیزره برای تست جوش مخازن پشت ماشین من بود.این دستگاه کوچکترین ترکی رو نشون میده.تفنگ رو آورد تست کنیم.حتی یک الارم نداشت.یعنی بعید کسی بتونه همچین بلایی سر یه تفنگ بیاره.اونجا بود که به این تفنگ اعتقاد پیدا کزدم.با استناد به اینگونه تجربه های مستدل میشه نتیجه گیری کرد و نسخه پیچید وگرنه اینکه فلانی گفت_گفتن_میگن نمیشه استناد کرد

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - shekari - 2014-08-08 12:50 AM

(2014-08-07 10:52 PM)sadra9496 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست گرامی 2 بحث همیشه وجود داره و داشته.بحث تئوریک و بحث عملی
بحث تئوریک تکلیفش مشخص هست.تمامی کارخانه های اسلحه سازی شلیک هر چیزی بجز فشنگ ساچمه استاندارد رو توصیه نکردند حتی بایکال و برتا و ....
ولی بحث عملی داستانش چیز دیگه هست.هر وسیله یک سری معیارهای فنی داره که بازه تواناییش رو مشخص میکنه و دیگر توانی جنس بعد آزمایشات فرسایشی.تمامی ادوات در بحث مقاومت مصالح دارای تنش و کرنش هستن.تنش وارده اگر از حد تعریف شده بیشتر باشه وارد بحث های گسیختگی میشه.اگر در یک بازه ولی بصورت فرسایشی باشه دچار خستگی میشه تا نمودار مقاومت به کرنش جسم منتهی بشه.در لوله سلاح کرنش همون تغییر شکل لوله هست که بر اثر خستگی که ناشی از تعداد دفعات فشار وارده هست ایجاد میشه.اون چیزی که خطرناکه گسیختگی هست.حالا چجوری باید همه اینها رو بررسی کرد.اول آزمایشات تخصصی.خوب دسترسی نداریم و اطلاعات فنی هیچوقت در اختیار مشتری قرار نمیگیره.
راه دوم تجربه عملکرد جنس هست که میشه از روش نتیجه گیری کرد
من دوستی دارم و این یک برادر داشت که 7 سال این اسلحه رو داشت.یک اپراتور بی مغز در استفاده از اسلحه.شغلشم از شکار گراز و تشی و چوپانی و غیره
این از باروت سیاه و خرج توپ و غیره ...... رو میکرد تو فشنگ و میزد
یکروز این دوستمون اومد گفت من میخوام تفنگ داداشم رو بخرم.گفتم اون تفنگ داغونه.من جرعت دست زدن به این تفنگ رو ندارم.از اون اصرار و از من انکار
گفت بریم تستش کنیم.گفتم باشه.رفتم یه پترن گرفتم دیدم به به چه پترنی.ولی گفتم ببین این لوله خستس.داغونه.از قضا هفته بعد دستگاه تست فیزره برای تست جوش مخازن پشت ماشین من بود.این دستگاه کوچکترین ترکی رو نشون میده.تفنگ رو آورد تست کنیم.حتی یک الارم نداشت.یعنی بعید کسی بتونه همچین بلایی سر یه تفنگ بیاره.اونجا بود که به این تفنگ اعتقاد پیدا کزدم.با استناد به اینگونه تجربه های مستدل میشه نتیجه گیری کرد و نسخه پیچید وگرنه اینکه فلانی گفت_گفتن_میگن نمیشه استناد کرد
سلام دوست عزیز.من با حرف شما موافقم که میگید اسلحه محکم و دورزنی هست خودم هم عاشقشم ولی به نظر من با یکی دو مورد نباید قضاوت کلی کرد باید قبول کنیم که تفنگی نیست که بخواهیم مدام باهاش چهار پاره و اسلاگ بزنیم چون خواراکش دورزدن ساچمه هست ولی اگه بایکال یا دوعقاب یا سنت اتین بود میشد چون خواراکشون همینه و سیستم قفلشون بسیار خوب و لوله و کپ خوب چفت میشن ولی به نظر من سیستم قفل نخجیر ضعیفتر از این ها هست.ولی در کل نخجیر 1 سلاح مورد علاقه من هست ولی هر چیزی یه سری معایبی هم داره. یا علی

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - oryal - 2014-08-08 03:51 PM

سلام دوستان
از راهنمایی تون متشکرمKhansariha (219) راستش خودم از اسلاگ کالیبر16 سر برنجی ترک استفاده میکنم.
از لوله های خان دار واسه شلیک اسلاگ تو ایران میشه پیدا کرد یا نه؟Khansariha (144)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - ahp2009 - 2014-08-09 08:28 AM

(2014-08-07 01:54 PM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-08-07 10:18 AM)ahp2009 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کسی میدونه فرق سری نخجیر 1 با این سری آرش چیه؟
تک لول ارش یه 10 سانت کوتاهتره و هنگامی که تفنگ رو میشکنید کاملا تا میشه کلا تفنگ سبک و خیلی خوشدستی هست
ولی خوب مثل نخجیر 1 دورزن نیست.
نمونه ترک تکلول ارش تو بازار زیاده.
من تا 1 ماه دیگه پول دستم میاد میخوام یکی ثبت نام کنم میخوام ببینم کدوم بهتره؟
میگید دورزن نیست منظورتون چیه مثلا با نخجیر 1 تا مصافتی رو میشه زد که با آرش نشه زد اگه توضیح بدید ممنون میشم؟
این نمونه های ترک قیمت دارید چنده؟

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mik - 2014-08-09 12:08 PM

با سلام و درود
یک سوال از دوستانی که نخجیر دارن داشتم که با سیستم چکاننده سلاح آیا مشکلی دارند یا نه ؟ و در کل چه مشکلاتی با سلاح خود دارند ؟
اگر دوستان سریع جواب دهید ممنون می شوم یکی از آشناها می خواد بخره .

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - titan - 2014-08-09 12:26 PM

با سلام سیستم چکاننده اکثر نخجیر1ها از هر 10 ضربه ای که به چاشنی میزنه یکیش رو خفیف میزنه که تیر در نمیره ولی من تا حالا هر چی تیر با نخجیر1 رفیقم زدم مشکلی نداشته این خفیف زدن رو هم احتمال میدم مال شکستن لوله باشه اگر کامل نشکنی ضربه ی خفیفی میزنه ولی کلا نخجیر 1 منبتی که یه مدت دستم بود 3100گرم بود خوشدست بود و صد البته از یه فاصله هایی باهاش شکار زدم که باورم نمیشد.در کل بین تفنگ های نخجیر2 و صیاد2 و ارش و تکلول های ترک بی نام و نشان من نخجیر1 منبت رو خیلی سر تر میدونم.ببخشید پر حرفی کردمKhansariha (8)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mik - 2014-08-09 05:59 PM

ممنون از توجهتونKhansariha (8)
پش با این اوصاف 2800 یکی از آشناها می خواد بخره مناسب هست قیمتش ؟(البته آکش)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - shekarmi - 2014-08-09 08:17 PM

(2014-08-08 03:51 PM)oryal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
از راهنمایی تون متشکرمKhansariha (219) راستش خودم از اسلاگ کالیبر16 سر برنجی ترک استفاده میکنم.
از لوله های خان دار واسه شلیک اسلاگ تو ایران میشه پیدا کرد یا نه؟Khansariha (144)

سلام شما میتونید با اسلحه نخجیر 1 انواع و اقسام فشنگ تک گلوله ( اسلاگ ) رو شلیک کنید چون تفنگی محکم دور زن بادوام و با قابلیت شلیک فراوان را دارد یکی ازدوستان بنده که مامور دفع آفات ( گراز ) است 5 سال است یک تک لول نخجیر 1 نیم تسمه دارد که تا به حال حدود میانگین 500 عدد چهارپاره دست پر قوی و 500 عدد تک گلوله گرد کالیبر 12 ( قوی ترین نوع تک گلوله که فشار زیادی بر روی لول میاورد ) شلیک کرده و هنوز که هنوز است از این تفنگ راضی است و کارش را راه میندازد ............. خودم هم با اسلحه نخجیر 2 حدود 50 عدد فشنگ اسلاگ کالیبر 12 ( اسلاگ ترکیه که تو خای است و بسیار نرم است و بلبرینگ فولادی نارنجی رنگی رویش گذاشته اند ) با هر دو لول شلیک کردم این اسلحه 2لول نخجیر را هم برای شکار پرنده و هم گراز استفاده میکنم اما اگر فقط برای شلیک اسلاگ بود حتما اسلحه نخیر 1 را انتخاب میکردم چون لول بلند است و دقتش بیشتر ...