شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
سلاح شکاری نخجیر 1 - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي تك لول (/forumdisplay.php?fid=50)
+--- موضوع: سلاح شکاری نخجیر 1 (/showthread.php?tid=107)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - chiphsun - 2014-08-23 11:07 PM

با نخجیر یک به دلیل اینکه اسلحه فول چوک هست اسلاگ کالیبر 12 را نمیشه شلیک کرد هرچقدر هم تو خالی باشه به لول فشار میاره و خطرناکه.

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mirlohi - 2014-08-24 01:26 PM

(2014-08-23 10:19 PM)oryal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
بانخجیر1میشه اسلاگ ترک کالیبر12 که نوک برنجی زرد داره تو خالی هست زد یا نه؟

اسلاگ کالیبر 16 تهیه کن و باهاش فشنگ پر کن.100 تا هم که با نخجیر بزنی خیالی نیست.ولی اسلاگ 12 بدلیل فول چوک بودن نخجیر تکلول شلیکش ممکنه خطرساز بشه.البته نخجیر داریم تا نخجیر.نیم تسمه *تمام تسمه(سری دوم)سری جدید.تمام تسمه رو دست نداره.خزانه بسیار ضخیمی داره.حتی ضخیم تر از تکلول روس.شاید بشه گفت از تمامی تفنگای ساچمه زنی که تو ایران هست محکم تره.لول بسیار محکم.وزن بالا.خوش دست.ودر کل درجه یکه.خداییش پدر بزرگم تا 3 گرم باروت یا حتی بیشتر فشنگ پر میکنه و باهاش میندازه.آخ نمیگه.این رو تنها کسانی میفهمن که این تفنگو به دست گرفته باشن.هر وقت میگیری دستت انگار لول تانک تو دستته.
یه عکس از این تفنگ کم نظیر.همینه که خط قرمز روش کشیدم[img]دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/img]

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - mozafar - 2014-08-24 04:03 PM

سلام به دوستان
منم حدود 40 روز پیش یه نخجیر تک سری اول تمام تسمه خریدم،البته از یه آشنا که تفنگ از روز اول فقط دست خودش بود
هنوز جواز موقت نیومده تا برای دوستان عکس بزارم و اسلحه رو تست کنم اما واقعا اسلحه جونداریه لول ضخیم خزانه استخواندار خوش دست هم بود،تو مغازه اسلحه فروشی یه سری جدید نیم تسمه دیدم اما کاملا مشخص هست که لول سبکتر و کلا اسلحه ظریف تر از سری اول هست،البته این نظر منه با مشاهده ظاهری من با هیچ کدوم کار نکردم ببینم در عمل چطوره ایشلا جواز موقط اومد مشاهدات عملی رو با دوستان در میون میذارم!Khansariha (8)
البته نا گفته نمونه منم از خیلی از شکارچیها و افراد با تجربه شنیدم که نخجیر 1 سری اول رو تایید میکنن واسه زدن چاپاره اما اسلاگ 12 با توجه به فول چوک بودن این اسلحه خیلی منطقی نیست احتمال اسیب به لول یا چوک سلاح دور از انتظار نیست.

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - nacl - 2014-08-25 09:51 AM

جناب کوهنورد عزیز من چند ماهی هست که نخجیر 1 رو ثبت نام کردم ولی هنوز تفنگم رو تحویل نگرفتم.حتی اگه تحویل گرفته بودم و تفنگم ایراد پایین زدن رو داشت هم این کار رو خودم انجام نمیدادم و نهایتا با مشورت شما یا سایر دوستان درستش می کردم. ممنون از جواب کاملتون. در صورتی که تفنگ رو تحویل بگیرم یه پترن اصولی ازش میذارم. تمام پستهای مرتبط به این سلاح رو هم مطالعه کردم و به زودی چکیده اون رو که بسیار جامع هستش برا استفاده سایر دوستان میذارم. راستی درسته که شما به من پیشنهاد کردی قید ساچمه زنی رو بزنم و برم سراغ تفنگ بادی ولی وقتی عشق یه تفنگ از 8-9 سالگی بره رو مخت دیگه نمیتونی قیدش رو بزنی. بوی باروتی که بعد از شلیک از پوکه خارج میشه آدم رو بدجور معتاد میکنه.Khansariha (48)
یه سوال دیگه:
کپ تفنگ دقیقا کدوم قسمته؟ بعضی از دوستان میگن همون بدنه اصلی متصل به قنداق هست که ماشه و فنر و سوزن در آن قرار دارد و بعضی دیگر عنوان می کنند که قسمت ابتدایی لوله است که فشنگ در اون قرار میگیره.
نقل قول:((... ما چيزي به عنوان گشادي كپ نداريم . كپ همون قطعه اصلي سلاحه كه متعلقات از قبيل فنر. سوزن . اهرم قفل . كشويي و غيره داخلش سوار ميشه
ايراد ايشون مخزن داخل لوله يا نوع فشنگشون هست من پيشنهاد ميكنم مدل فشنگ رو عوض كنند اگر نشد ايراد مخزني داره سلاح ايشون))

نقل قول:((ابتدای لوله که محل قرارگیری فشنگ هست(تو آبادی ما به اینجا میگن کپ) با چسب دوقلو شکلی شبیه به کوه درست کن ))

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - کوهنورد - 2014-08-26 11:06 AM

با سلام :
دوست عزیز اول از همه باید بگم من کی باشم که بخوام به کسی بگم چی بگیره یا نگیره ....... یادمه شما خیلی از سنگینی و لگد ساچمه زنی شاکی بودید در حالیکه لذتی که در تفنگ ساچمه زن هست رو بنده در هیچ سلاحی تجربه نکردم . من همیشه میگم کارایی سلاح به کاربرش بستگی داره من به چشم دیدم کسایی رو که با تفنگهایی تیر میانداختند که من و شما حاضر نبودیم حتی موقع شلیک پیششون بایستیم !!!!! ولی طرف طوری شلیک میکرد انگار داره با بنلی سوپر بلک ایگل تیراندازی میکنه و پرنده نبود از جلوی آتیشش بتونه جون بدر ببره ..... یکی بود با تک لول طوری دو تا تیر میانداخت که با دو لول نمیتونستی اون طور تیر پس تیر بندازی . بنظرم انتخاب خوبی کردی و مبارکت باشه من خودم از نخجیر تک لول خیلی خوشم میاد و از دو لولش خیلی سر تره . با توجه به اینکه پایین زدن تفنگتون حتمی هست !!!!! انشالله بعد از گرفتنش با هم اصلاحش میکنیم .
در مورد کپ باید بگم صحیح همونه که در ابتدا اشاره کردید ( محل قرار گیری سوزن و ماشه و قفل و ....) ولی اون قسمت که فشنگ در اون قرار میگیره خزانه لوله ، چمبر chamber ، یا در اصطلاح نظامی جان لوله گفته میشه . حالا ما ایرانی ها برای هر چیزی یه اسمی درست میکنیم بماند ...... یکی به تسمه بین دو لوله یا بالای لوله میگه هواکش !!!! یکی به مگسک میگه سوزنک !!!! خلاصه دیگه ....خخخخخخخخخخخخخ

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - nacl - 2014-08-26 11:39 AM

با سلام خدمت دوستان.
چند ماه پیش تفنگ نخجیر1 دولتی رو ثبت نام کردم و امیدوارم تا چند ماه دیگه بهم تحویل بدن. درسته که با توجه به بودجه ام انتخابم رو کرده بودم ولی تصمیم گرفتم تمامی پستهای مرتبط به این اسلحه رو مطالعه کنم تا اولا: مزایا و معایب این سلاح رو بیشتر بشناسم و ثانیا: در صورت وجود مشکل در اسلحه خودم، راهکار و تجربیات دوستان خوبم رو در این انجمن جهت رفع اونا بدونم و ثالثا: جمع بندی و چکیده نظرات و تجربیات عزیزان رو در قالب یه پست بذارم تا در صورت نیاز، فرد بتونه دید جامع و سریعی نسبت به این تفنگ پیدا کنه. هرچند مطالعه تمام پستها و آشنایی با نظرات و تجربیات سایر اساتید دید بیشتر و جامع تری به شخص می دهد ولی از اونجایی که تعداد زیادی از پستها درباره مسائلی مثل قیمت گذاری این سلاح و مقایسه اون با سایر تفنگها و ... بود لذا سعی کردم نظرات و تجربیاتی که صرفا به مسائل فنی و تخصصی این سلاح خصوصا از دید افرادی که این سلاح رو داشته یا تجربه کار کردن با اون رو داشتند را انعکاس دهم.
طبق آماری که از خوندن پستها بدست آوردم حدود 23 نفر این تفنگ رو داشته یا تجربه کار کردن با اون رو داشتن که از این تعداد 15نفر با وجود معایبی که برای بعضیشون پیش اومده بود در کل از اسلحشون راضی یا کاملا راضی بودند و تعداد 6 نفر هم از اون ناراضی بودند و 2 نفر هم که چون تازه اون رو خریده بودند نظر خاصی اعلام نکرده بودند.
حالا با مشاهده این آمار و چکیده مطالب، قضاوت با شما.
امیدوارم که سودمند واقع شود.

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - karbakhsh - 2014-08-26 11:54 AM

جناب کوهنورد جزو بهترینهای انجمن هستن و با علم و تجربه. واقعا بعضی از مردم با
تفنگهایی تیر میندازن که ادم حال میکنه و با چه عشقی. من چون پچه کویرم زیاد پرندههای ابزی نداریم مگر زمان و مکانش کامل تو دستت
باشه. با کسی توی همچین سفری اشنا شدم و اسشون با سن حدود 60سال و یه نخجیر تک با چنان سرعتی و دقتی شلیک میکرد که
ما با دولول نمیتونستیم گاهی سه شلیک. بعد اشنایی موقع کبک شکار بعدپس تیر ما میزد و با چه دقتی. انشالله همیشه سالم باشن و
همچنین شما

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - nacl - 2014-08-26 12:02 PM

معرفی:
تفنگ شکاری نخجیر 1 تفنگ تک لول ساچمه زنی کمرشکن جهت شکار می باشد. این سلاح از اواسط دهه 70 تولید و روانه بازار گردید. قنداق تفنگ به صورت استاندارد از جنس چوب گردو دارای کفی ساخته شده از پلی آمید می باشد. لوله سلاح از بهترین ماتریال آلیاژی ساخته می شود که سطح داخلی آن به جهت بالا بردن عمر مفید لوله با استفاده از امکانات پیشرفته پوشش کرم سخت شده است.
مشخصات فنی:
مشخصات فنی:
نوع کالیبر طول کلی سلاح ارتفاع عرض طول لوله وزن
نخجیر 1 12# 1250 میلی متر 183 میلی متر 40 میلی متر 810 میلی متر 3.5 کیلوگرم
نخجیر 2 12# 1136میلی متر 190 میلی متر 58 میلی متر 700 میلی متر 3.640کیلوگرم
منبع: مجله پیام دوستداران طبیعت- سال 5- شماره 25- 1380 ( با اندکی اضافات)

انواع مدل ها:

از چند سال قبل یک سری اصلاحات که البته بهتر بگم تغییرات، روی این اسلحه انجام شده که از جمله آن می توان به حذف تسمه (زه) روی لوله اشاره کرد که طبق گفته دوستان وزن آن از 3.5 کیلوگرم به 3.1 کیلوگرم کاهش یافته است.
در حال حاضر 6 مدل تفنگ تک لول در ایران تولید می گردد که 5 مدل آن مربوط به انواع نخجیرها بوده و 1 مدل آن هم تفنگ آرش می باشد که برادر ناتنی همین نخجیرهاست(تفنگی به وزن 3 کیلوگرم و طول لوله 700 میلی متر). انواع تفنگ نخجیر 1 عبارتند از:
 نخجیر معمولی
 نخجیر منبت
 نخجیر مدل s (طرح اسلیمی)
 نخجیر مدل t(طرح طبیعت)
 نخجیر مدل p (طرح پرشین)
تمامی مدل های فوق به لحاظ ساختار کلی و مشخصات فنی یکسان بوده و تفاوت آنها بیشتر از لحاظ ظاهری می باشد بدین مفهوم که در منبت کاری و کروم کاری و حکاکی و طلاکوبی هایی که روی بعضی از مدل ها انجام شده تفاوت دارند . طبق نظر کاربران انجمن، تفاوت دو مدل معمولی و منبت در این است که مدل منبت دارای کنده کاری روی قنداق بوده در حالی که مدل معمولی فاقد این ویژگی می باشد و لذا به همین دلیل اختلاف قیمت مختصری با هم دارند. اما مدلهای s,t,p : این حروف هر کدام حرف اول نام طرحی هست که روی اسلحه کنده کاری شده: s = حرف اول کلمه اسلیمی؛ t = حرف اول کلمه طبیعت؛ p = مخفف پرشین یا ایران باستان. در این سه مدل کیفیت و جنس قنداق خیلی بهتر شده و کپ و لول از نظر زیبایی خیلی تغییر کرده ولی از لحاظ فنی تغییرعمده ای نداشته است و بنا به گفته برخی دوستان پرداخت هزینه 1.5 تا 2 برابری آنها صرفا به دلیل کنده کاری و زیبایی ظاهری معقول و مقرون به صرفه نمی باشد که البته این مورد کاملا سلیقه ای بوده و به خود شخص بستگی دارد.
نحوه ثبت نام ، انتخاب و دریافت اسلحه:
کلیه سلاح های شکاری ساخت ایران به دو شکل قابل خریداری هستن: 1) خرید از طریق نام نویسی در یکی از مراکز مجاز خرید و فروش اسلحه و مهمات. در این صورت فرد متقاضی باید در یکی از این فروشگاهها ثبت نام کرده و منتظر بماند تا سهمیه آن فروشگاه برسد و سپس فروشگاه مزبور، سلاح را تحویل متقاضی نماید. خرید از این طریق هزینه پایین تر و گارانتی یکساله تعمیر دارد ولیکن مشکلاتی از قبیل طولانی شدن پروسه واگذاری سلاح به فرد به دلیل نوبتی بودن واگذاری، پارتی بازی در نوبتها، عدم حق انتخاب مدل دلخواه و... را دارا می باشد. 2) خرید در بازار آزاد که طبعا قیمت بالاتری را باید پرداخت نمود لیکن مشکل در نوبت ماندن و انتظار چندین ماهه را ندارد.
خریدهایی که از طریق نام نویسی صورت می گیرند بدین گونه است که وقتی سهمیه ها تحویل مغازه دار شدند شما می توانید از بین مدل هایی که همان مغازه دارد یکی را انتخاب نمایید.
بنا به تجربه خودم زمان واگذاری هم یا در نیمه اول سال هست که عمدتا در اردیبهشت ماه می باشد و یا در نیمه دوم که در ماه های مهر یا آبان می باشد. البته در زمان تحویل هم می بایست پروسه اداری را طی کنید بدین معنی که ابتدا باید مدارک خود را تحویل اداره اسلحه و مهمات شهر محل سکونت خود نموده و سپس دو هفته تا 2 ماه منتظر بمانید تا جواز موقت دریافت نمایید که این جواز فقط برای نگهداری در منزل بوده و اجازه استفاده از آن را ندارید تا جواز دائم (چندساله) بیاید که این مقوله هم چندین ماه به طول می انجامد و کوتاه بودن این پروسه بستگی به فعال بودن اداره اسلحه و مهمات شهر شما دارد
لیست قیمت های سه ماهه اول سال 93)منبع: هوراند شکار)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[img]دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/img]
جهت دیدن عکس از مدل های مختلف، آدرس های زیر رو گذاشتم که نتیجه زحمت سایر عزیزان هست:
عکس از نماهای مختلف مدل منبت:
پست 82
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

عکس از مدل های s,t,p :
پست 563

مزایا:
• تناسب بین قیمت و کارایی
• استحکام مناسب لوله
• قابل قبول بودن کیفیت چوب قنداق
• ماشه حساس و قابل قبول
• بلند بودن لوله تفنگ (طول لوله 81 سانتی متر) و در نتیجه برد نسبتا بیشتر نسبت به سایر مدل ها (دورزن بودن)
• فول چوک بودن که طبعا باعث جمع زدن تفنگ می شود
معایب:
معایب کلی:
• سنگین بودن (وزن 3.5 کیلوگرم)
• بلند بودن لوله تفنگ (طول لوله 81 سانتی متر) و در نتیجه سخت تر بودن هوازنی با این تفنگ
• نداشتن بالانس و ارگونومی مناسب
• نداشتن زیبایی و ظریف کاری درخور توجه
• سخت سر هم شدن : سوزن در حالت خلاص و غير مسلح از سوراخ پيشاني جنگي بيرون است و موقع سوار كردن سلاح، اگر ناخن فشنگ كش را با انگشت، سر جاي خود نگه نداريم امكان شکستن سوزن زیاد است.
• لگد زیاد
• كيفيت پايين زاجكاري (زود از بین رفتن زاج و سفید شدن رنگ لوله)
• بالا بودن ریسک شلیک چارپاره و اسلاگ (به خصوص اسلاگ)، به دلیل فول چوک بودن
• قابلیت رقابت پایین در مقایسه با برندهای روز دنیا
معایب موردی:

• نداشتن الگوي پخش مناسب و ثابت
• مشکل پایین زدن در موارد متعدد
• ضعیف بودن فنر، سوزن، فشنگ کش و قفل لوله که باعث بروز این مسائل می شود : عمل نکردن چاشنی و به اصطلاح سوزن خوردن؛ سوراخ شدن چاشني توسط سوزن و گير كردن سوزن داخل چاشنی که در نتيجه كمر اسلحه جهت تعويض فشنگ نمي شكند؛ شکستن و زود خراب شدن فشنگ کش؛ رد شدن پوکه از فشنگ کش و گیر کردن در لوله
• جدا شدن بچه قنداق پس از شلیک

توضیحات:
در مورد معایب این تفنگ، اساتید انجمن نظراتی داشتند که قابل تامل بود. اکثرا وجود عیب در این اسلحه رو تایید می کردند. بعضی کاربران عیوب آن را به دلیل ساختار ساده این سلاح، جزیی و قابل درست شدن می دانستند و بعضی هم اذعان می کردند که این محصول ساخت ایران هم مثل بقیه محصولات وطنی شانسیه و برای بعضی از افراد از همون اول مشکل داشته ولی در همون زمان یه نفر دیگه مثل همون را گرفته و بدون دردسر تا مدتها مورد استفاده قرار می دهد. نظر خود من هم همینه و معتقدم که این محصول کنترل کیفیت مناسبی براش اعمال نمیشه و عمدتا حتی اگر یک عیب جزیی هم شده دارد. بعضی از عیوب با هزینه نه چندان زیاد و زمان اندک قابل رفع هستن ولی بعضی دیگر مثل رد شدن پوکه از فشنگ کش و گیر کردن آن داخل لوله و شکستن زودهنگام فشنگ کش اگر حتی هزینه زیاد هم نداشته باشه که داره، زمان زیادی باید بذاری و کلی بری و بیای تا مشکلش شاید حل بشه. این دیگه بستگی به شانس طرف داره که کدوم مشکل براش پیش بیاد. بعضی هم این تفنگ رو برای شکار حرفه ای قبول نداشتن و فقط واسه محافظت از گله ، تفریح و سالی چند تا تیر باهاش زدن خوب میدونستند و نه برا شکارچی که میگه به تعداد موهای سرت صید زدم. بعضی هم کاملا ازش راضی بودن و این طور نظرشون رو اعلام میکردن: ((خیلی از دوستانی که نخجیر 1 دارند راضی هستند، داشتن این اسلحه و کار کردن باهاش خیلی بیشتر میتونه به اطلاعات آدم اضافه کنه تا خوندن و پرسیدن از این و اون و نقل قول های بی اعتبار)). بعضی هم اینجور عنوان کردند که در کشور های جهان سومی برای اینکه بتوانید به خواست خود برسید باید یه کمی هم ابتکار عمل داشته باشید اگر نمی توانید ماشین درجه یک بخرید درجه دو هم شما را به مقصد می رساند ولی باید مکانیک خود باشید تا در راه نمانید و پول زیادی هم نپردازید و آن پول را صرف چیز دیگری کنید و اینکه ایده الی فکر کردن فرصت های زندگی را می سوزاند. کمی هم با شرایط خود را وفق دهیم و یک روز خوب تیراندازی یا گردش در طبیعت را از دست ندهیم.
یادآوری می کنم که من فقط نظرات دوستان رو منتقل کردم و بقیه اعتراض نکنند که ای بابا توکه همه مشکلات رو قابل حل کردی و اساسا این تفنگ هیچ ایرادی نداشت وحتی از برونینگ هم بهتر بود و ما خبر نداشتیم!
اما نظرات :

 در تفنگ های سری جدید نخجیر 1، تسمه (زه) روی لوله برداشته شده و وزن آن از 3.5 کیلوگرم به 3.1 کیلوگرم کاهش یافته است. پس می توان نتیجه گرفت که مشکل سنگینی این سلاح تا حدودی بهبود یافته و اگر نگوییم به وزن ایده آل رسیده لااقل به وزن قابل قبولی رسیده است.

 در رابطه با مشکل بلند بودن لوله تفنگ (طول لوله 81 سانتی متر) و در نتیجه سخت تر بودن هوازنی با این تفنگ هم باید عرض کنم که این امر با تمرین و ممارست، حل شده و لزوما عیب محسوب نمی شود. کما اینکه ما تفنگ تک لول تاکو بلژیک داشتیم که طول لوله، همین اندازه بود ولی بهترین شکارها رو به خصوص در هوا باهاش می زدیم به عنوان مثال پدر بنده در شکار کبک و تیهو که بیشترین مهارت رو در هوازنی میخواد سرآمد شکارچیان منطقه خودمون بود.

 در خصوص زیبایی و ظریف کاری : می توان مدل های s,p,t را تهیه نمود و طبعا هزینه این زیبایی را هم پرداخت هرچند بعضی از دوستان این مدل های سفارشی را هم نسبت به مدل های خارجی آن نازیبا وغیرمقرون به صرفه می دانستند که خوب این موضوع تا حدی سلیقه ای هم می باشد.

 در خصوص بالانس نبودن اسلحه و نداشتن الگوي پخش مناسب و ثابت هم، بعضی دوستان نظر کاملا متفاوتی داشتند و تفنگ را دارای بالانس خوب و الگوی پخش مناسب می دانستند. بعضی هم الگوی پخش نامناسب رو غیراستاندار بودن فشنگ های به کاربرده شده میدانستند.

 در مورد سخت سر هم شدن نیز باید گفت : داخل دفترچه راهنمای سلاح، كامل توضيح داده شده كه این مورد زمانی وجود دارد که لوله و کپ از هم جدا باشند. در این صورت شما زماني كه مي خواهید سلاح رو سر هم كنيد بايد موقع سوار کردن لوله روي کپ ، در زاويه 30 درجه فشنگ كش رو با
انگشت شست به داخل فشار دهید تا به سوزن گير نكند. بعد از سوار کردن این دوقسمت ، مشکل حل شده و تا زمانی که ديگر شما لوله و کپ را از هم جدا نكنيد هر دفعه بخواهید می توانید بدون هیچ مشکلی فشنگ گذاري و شليك كنید و دیگر هيچ ارتباطي به سوزن ندارد.

 بالا بودن ریسک شلیک چارپاره و اسلاگ (به خصوص اسلاگ)، به دلیل فول چوک بودن: شما امکان شلیک چارپاره با این تفنگ را در موارد ضروری دارید ولی شلیک چارپاره برای هیچ تفگ ساچمه زنی توصیه نمی شود و بهتر است فقط تا ساچمه شماره 1 با آن شلیک شود که هم عمر اسلحه طولانی شده و خطراتی از قبیل ترکیدگی لوله را به همراه نداشته باشد.

 عمل نکردن چاشنی و به اصطلاح سوزن خوردن؛ سوراخ شدن چاشني توسط سوزن و گير كردن سوزن داخل چاشنی که در نتيجه كمر اسلحه جهت تعويض فشنگ نمي شكند: این امر به دو دلیل میتواند باشد: یا سوزن تفنگ بلند می باشد که در نتیجه، فاصله بین سوزن و چاشنی کم بوده و سوزن هنوز حرکت نکرده به چاشنی می رسد و نمی تواند ضربه محکمی به چاشنی بزند و یا اینکه سوزن به دلیل بلند بودن در چاشنی فرو می رود. این عیب با یک سوهانکاری ساده هم قابل رفع است. چنانچه یکی از آشنایان ما تفنگ نخجیر 2 داشت و از هر چند تا شلیک، یکی عمل نمی کرد که با کوتاه کردن اندک(در حد 3/1 میلیمتر) مشکل حل شد. البته عمل نکردن می تواند به دلیل گود بودن محل قرار گیری چاشنی هم باشد که در این مورد عیب قطعا از فشنگ بوده و تفنگ ایرادی ندارد. اما دلیل دوم عمل نکردن و سوزن خوردن، ضعیف بودن فنر سوزن می باشد که باید فنر را عوض نمود.

 شکستن و زود خراب شدن فشنگ کش و رد شدن پوکه از فشنگ کش و گیر کردن در لوله: بهترین کار در این مورد مراجعه به یک تراشکار ماهر و ساختن یک فشنگ کش نو و یا ارجاع آن به خود صنایع جنگ افزارسازی و حل این مشکل در آنجا می باشد. اگر دوره گارانتی سلاح تمام نشده باشد این عیب با حداقل هزینه حل می شود ولی زمانبر بودن آن دردسر ساز است.

 جدا شدن بچه قنداق پس از شلیک : در این مورد ممکن است فنر داخل بچه قنداق ضعیف باشد که برای تست این موضوع می توان این کار را انجام داد: وقتي كه لوله تفنگ بسته شده بچه قنداق رو بگيريد و به پايين بكشيد ، ببينيد از لول جدا ميشود يا نه؟ اگر هم این مشکل به خاطر كوتاه بودن زبانه جوش خورده به لوله كه بچه قنداق را قفل مي كند باشد از طریق جوش آرگون و فرز الماسه (بلند تر کردن نوک زبانه) قابل اصلاح می باشد و اگر ضخامت آن زیاد باشد و خوب داخل بچه قنداق چفت نشود با اندکی ساییدن، مشکل حل می شود.

 اما مشکل پایین زدن : اگرچه چند تا از کاربران اساسا چنین مشکلی رو نداشتند ولی تعدادی دیگر با این اشکال مواجه بودند و برای رفع آن راهکارهای متعددی را ارائه کردند که همه اشاره به این مطلب دارد که يا بايد مگسك پايين بياد و يا روزنه دید بالاتر باشد، پس:
a) در ابتدای لوله (کپ) که محل قرارگیری فشنگ می باشد، با چسب دوقلو شکلی شبیه به کوه به ارتفاع 1 سانتی متر درست کرده سپس وسط آن را مقداری خالی می کنیم تا مثلM شود. (دم دستی ترین کار)
b) اصلاح قنداق تفنگ
c) مراجعه به تعمیرکار ماهر و برداشتن تسمه انتهای لوله
d) اصلاح قنداق و نصب ريب روي لوله به طوري كه هنگام قنداق كشيدن و گونه گذاري حدود 1 سانتي متر از ريب(1 سانتی متر در ارتفاع) ديده شود.

مقایسه طول لوله این سلاح با چند سلاح دیگر:

بررسی پترن و الگوی پخش:

پست 15

پست 68 از صفحات پترن گیری

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - titan - 2014-09-03 04:36 PM

با سلام خدمت دوستان
من میخوام تسمه ی یه نخجیر1 رو در بیارم برا اینکه پایین میزنه چطوری میتونم اینکارو انجام بدم؟Khansariha (226)

RE: سلاح شکاری نخجیر 1 - کوهنورد - 2014-09-04 12:31 AM

با سلام :
دوست عزیز اولا که واقعا حیفه اون تسمه رو جدا کنی و اون تسمه باعث زیبایی تفنگه ولی حیف مثل بقیه چیز ایی که تولید میشه کمی بی توجه ساخته شده و دقت رو آورده پایین . شما اگر تسمه رو هم جدا کنی باز تفنگ پایین میزنه و این بیماری رایج این تفنگه . چاره اینه که با یک قطعه کوچک فلزی چیزی مثل شکاف درجه درست کنی و روی تسمه سوار کنی با چسب هم میشه چسبوند . اینکه کجای لوله باشه و ارتفاعش چقدر باشه بستگی به صاحب تفنگ و بینایی اون داره . بعد از چند تا شلیک دقیقا دستت میاد . اگر هم بتونی با لیزر تنظیمش کنی که دیگه نور علی نوره دیگه شلیک بیخودی هم نمیخواد و میشه قنداق رو هم باهاش پرو کرد .
موفق باشید