شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - damoon_61 - 2014-04-22 12:54 AM

(2014-04-21 07:13 PM)profesor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این سری به دلیل زیباییش مدل های خاصی ازش ساخته شده؛ دسته نقره ای و روکش آب طلا معمولی و تیغه آلیاژ تیتانی . مدل تیغه تیتانی من شیراز سراغ دارم مثل تیغ صورت تراشی هست. 60 تومن در میاد؛ مدل استالیس استیلش شیراز 30 تومن راحت گیر میاد . دسته نقره ای خیلی خاصه ولی بازار کنار شاه چراغ یه بخشی هست نقره فروشی و اجناس توریستی تجملی مدل دسته نقره ایشو داره اما فقط طرحش همین شکلیه مارک کلمبیا روش نیست. اگه فهمیدی چه شرکتی میسازه به منم بگو . یکی میشناسم داره هرکدوم بخای میتونم برات بگیرم . کلمبیا ها تو ایران بیشترشون چینی هست قیمتاشون پایینه اصلش تک و توک گیر میاد اما قیمتاش بیشتره.
تیغه های چاقو از رنگ و سختی جنسشون میشه نوعشون تشخیص داد تیغه های استیل و فولاد معمولی سوهان اره برقی روشون راحت خط میندازه ولی استیلای تیتان روشنتره تیغ موکت بر روشون خط نمیندازه. تقریبا تیزیشون همیشگی هست مگه به سنگ و چیز خیلی سخت بزنید. فقط چینی و شیشه روشون خط میندازه. استیلشونم حتی اگه از بین بره هرگز زنگ نمیزنند.
طالب هرمدلیش بودی پیام خصوصی بده به فروشندش معرفیت کنم .طرح شبیه این مدل کلمبیا ها مارکای دیگه هم هست یه مدل تیغه بلندترش 10 سانتی هم ازش موجوده اونم تیغه مرغوبه. آخرشم نفهمیدیم کلمبیا طرحو از مدلی تقلید کرده یا باقی شرکت ها از اون چون این شکل چاقو تنوعش خیلی زیاده
.
من هنوز دنبال سایت این شرکت میگردم و پیداش نمیکنم ، کم کم دارم به این نتیجه میرسم که کلا این برند چینی هست و این عبارت USA روش کلا واسه بازارگرمیه در مورده تست هایی که فرمودید چون من مدلهای دیگه این چاقو رو ندارم نمیتونم نظر خاصی در موردش بدم ولی اگر خودتون تست کردین که به شما اقتدا میکنیم وKhansariha (8)
در مورد مدلهاش هم درسته من حتی مدل دسته مشکی کنده کاری شده روی قسمتهای استیل دسته اش رو هم توی ebay آلمانی دیدم البته اونجا 4-5 مدل از این چاقو مو جوده
این هم لینگ یکی از برگه های سایت
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - profesor - 2014-04-22 01:15 AM

من زیاد تو کار کارد و چاقو بودم منظورم خرید و فروششون نیست، تیز کردن و ساخت و توجه خاصی به جنس تیغه ها داشتم . متاسفانه در کشوری مثل ایران که بهمون جهان سومی میگن قوانین کپی رایت و تجارت و حق برند و مارک وجود نداره، برای همین کشور دوست و برادر و شاید در آینده نزدیک همسایه، چین، همه محصولات کپیشو وارد بازارهای ما میکنه. از پوشاک بچه بگیر تا چوب بستنی و مداد پاک کن و سرنج های پزشکی همه چیز همه چیز از چین میاد، چاقو های کلمبیا کپی های چینی خیلی زیادن ایران حتی پایینتر از قیمت جهانیشون فروخته میشن.
درباره تیغه های موسوم به تیتانی که درست نمیدونم آلیاژشون چیه. توجه کنید فلز سایه تیره نداره شبیه جلای آلمونیوم یا نقره داره، اما فولاد با روکش استیل معمولی تیره تر هست آزمایش سختی در حین تیزکردن این چاقو ها خودتون هم متوجه میشید. یه مدل از فولاد های عالی برای چاقو فولاد کربن هست که این تیغه ها بسیار برنده اما شکننده هستند نمونش در تیغه قیچی ها میتونید ببینید که به وضوح از چاقو های معمولی سخت تر و فولاد خشک تری دارند اما شکننده تر هم هستند. یکی از بهترین جنس ها برای ساخت چاقو همین جنسه به نظر من چاقوی تیغه کوتاه هرچه قدر سخت تر بهتر چون مثل قمه و ساتور بهش ضربه وارد نمیشه که زیاد مقاومتش در برابر شکستن و ضربه برامون حائر اهمیت باشه.

اینم مورد استفاده از تیغه تیتانی Khansariha (214)
[تصویر: 42fdbcbe50c8ec91dbbd37d2c6b4e391.jpg]

[تصویر: 20_14139530926595071.jpg]

اینم یه چاقو دیگه با همین استایل بی 140 اما یه مارک دیگه
[تصویر: 24_13138005116560561.png]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - rezagh - 2014-04-22 06:53 AM

[/quote]
من هنوز دنبال سایت این شرکت میگردم و پیداش نمیکنم ، کم کم دارم به این نتیجه میرسم که کلا این برند چینی هست و این عبارت USA روش کلا واسه بازار گرمیه

[/quote]

سلام
دامون جان مطمین باشید که این چاقو چینیه، اما جنس خوبی داره. من هم دوسال از بازار تهران دو عدد سایز متوسطش رو خریدم دونه ای 6 تومن،سایز بزرگش رو 12وسایز کوچیکش رو 4 تومن میدادن،شما هم اگه قصد خرید داشتید همون استیلش رو بخرید و مطمین باش که چاقوی خوبیه،به قدری تیز میشه که به راحتی موی دستت رو برمیداره.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - damoon_61 - 2014-04-22 11:01 AM

من هنوز دنبال سایت این شرکت میگردم و پیداش نمیکنم ، کم کم دارم به این نتیجه میرسم که کلا این برند چینی هست و این عبارت USA روش کلا واسه بازار گرمیه

[/quote]

سلام
دامون جان مطمین باشید که این چاقو چینیه، اما جنس خوبی داره. من هم دوسال از بازار تهران دو عدد سایز متوسطش رو خریدم دونه ای 6 تومن،سایز بزرگش رو 12وسایز کوچیکش رو 4 تومن میدادن،شما هم اگه قصد خرید داشتید همون استیلش رو بخرید و مطمین باش که چاقوی خوبیه،به قدری تیز میشه که به راحتی موی دستت رو برمیداره.

[/quote]
درود رضا جان
بله درسته واقعا تیزه و خوش دسته و خیلی هم زیباست من خودم یکی دارم که از ماسوله خریداری کردم حدود یک سال پیش من هم 6 تومن خریدم که ای کاش 2 تا میخریدم
این که مدل تیتانیومش هم هست خیلی برام جالب شد و خیلی دوست دارم بینم و در کنار چاقوی خودم بزارم و مقایسه کنمشون کنجکاویه دیگه چه میشه کرد Khansariha (214)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - profesor - 2014-04-22 03:36 PM

6 تومن خیلی عالی هست، حتی معمولیش شیراز حدود 30 هزار تومن میفروشند؛ امکانش هست تا همین حدود قیمت مقداربیشتری پیدا کنید؟ مدل تیغه سخت تر و روشنتر هم ازش موجود بود؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - rezajf - 2014-04-22 11:27 PM

چاقوهاي نسل جديد اوكاپي با نام هاي ايلند و كودو و قيمت 10 يورو:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر: eland.jpg]

[تصویر: kudu.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - morteza - 2014-04-23 07:08 AM

آقای سامانی دست مریزاد .آفرین Khansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)مشخصه هم استعداد و هم تجربه دارید. نمیدونم تا چه حد در مورد فولادها اطلاع دارید ولی یه خلاصه مطالبی رو که از سایتهای بیابانهای ایران و ویکیپدیا داشتم قرار میدم امیدوارم مفید باشه.
فولادهای ضد زنگ بخوبی فولادهای کربن دار تیز میشن فقط وقتی سختی از 55 راکول بیشتر بشه تیز کردنش هم سخته و هم با سنگهای چاقو تیز کن معمولی دیگه خیلی ستمه ؛ بطوریکه از سختی 45 بع بالا باید از مصقل های دارای الماس و کروم استفاده بشه.
یکسر ی عنصر که بطور معمول به فولادهایی که برای ساخت تیغه اضافه میشه: وانادیوم (افزایش سختی و مقاومت سایشی)مولیبدن( افزایش سختی +مقاومت خوردگی+استحکام کششی) و نیکل که بعلاوه ازدیاد استحکام و دوام تیزی ؛مانع خوردگی (زنگ زدگی) مخصوصا تو آبهای شور میشه که در کاردهای غواصی یه عنصر واجب الوجود هست .
تو صنعت هر کارخونه تولید کننده یک فرمول مخصوص خودش رو داره و تو بعضی از ترکیبات این فرمول اونقدر مناسب هست که بقیه هم از همون ترکیب استفاده میکنند.
سری فولاد های CPM که معروفترینش s30v -- s60v -- 420v هستند که تولیدکننده های کارد مثل اسپارکو و کریشا زیاد از اینها استفاده میکنند. بعنوان مثال S30V چکش خوری خوب و عملیات حرارتی رو براحتی قبول میکنه که سختی اون تا 60 راکول هم میرسه و حالت فنری و دوام تیزی اون حتی از فولاد 420HC (یکی از معروفترین فولادهای ساخت تیغه کارد)بیشتره.
فولاد 420HC یا 440HC این فولاد رو اکثر تولید کننده ها (مثلاکارخونه باک) زیاد استفاده میکنند و حتی بعضی از تولید کننده های کاردهای تاکتیکال نیز ازش زیاد بهره میبرند که هم سختی اون تا 57 راکول هست و هم دوام تیزی خیلی عالی داره.
معمولا فولاد آلیاژی موقع خرید خام هست یعنی نرم هستش(چکش و سوهان خوری خوب ) که راحت بشه روش کار کرد که بعد از فرم دهی باید تو کوره های برقی (که کنترل دمای خوبی دارند) طبق دستورالعمل کارخونه آبکاری بشه تا کیفیت و ارزش خودشو نشون بده . با کوره های دستی تجربه خیلی زیادی میخواد و طرف بایدخیلی حرفه ای باشه.
ضمنا قبلا چاقو های فولادی که زنگ میزد رو با خاکستر (که همون پتاس هست) تمیز میکردند و اگه زمان زیادی ازش نمیخواستند استفاده کنند یمقدار خاکستر روش میمالیدن و تا لازم نداشتن پاکش نمیکردند.
در آخر همیشه چاقو هاتون رو(چه گرون چه ارزون) تیز و تمیز نگهدارید و بدونید چاقوی تیز بهتون کمتر از چاقوی کند صدمه میزنه.Khansariha (214)Khansariha (214)Khansariha (214)
در مورد تیغه تیتان : اگر کل تیغه از تیتان باشه ، هم خیلی سبکه و هم خیلی راحت تیز میشه و دیر کند میشه و البته گرون ولی اگه روکش و یا لبه برش از تیتان باشه با تیز کردن لایه تیتان برداشته شده و خاصیت اصلی رو از دست میده . پس باید هم مواظب بود به سنگ و اشیای سخت نخوره و با دقت زیاد تیز شه تا کمترین لایه ازش برداشته بشه.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - samani - 2014-04-23 08:42 AM

(2014-04-23 07:08 AM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقای سامانی دست مریزاد .آفرین Khansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)مشخصه هم استعداد و هم تجربه دارید. نمیدونم تا چه حد در مورد فولادها اطلاع دارید ولی یه خلاصه مطالبی رو که از سایتهای بیابانهای ایران و ویکیپدیا داشتم قرار میدم امیدوارم مفید باشه.
فولادهای ضد زنگ بخوبی فولادهای کربن دار تیز میشن فقط وقتی سختی از 55 راکول بیشتر بشه تیز کردنش هم سخته و هم با سنگهای چاقو تیز کن معمولی دیگه خیلی ستمه ؛ بطوریکه از سختی 45 بع بالا باید از مصقل های دارای الماس و کروم استفاده بشه.
یکسر ی عنصر که بطور معمول به فولادهایی که برای ساخت تیغه اضافه میشه: وانادیوم (افزایش سختی و مقاومت سایشی)مولیبدن( افزایش سختی +مقاومت خوردگی+استحکام کششی) و نیکل که بعلاوه ازدیاد استحکام و دوام تیزی ؛مانع خوردگی (زنگ زدگی) مخصوصا تو آبهای شور میشه که در کاردهای غواصی یه عنصر واجب الوجود هست .
تو صنعت هر کارخونه تولید کننده یک فرمول مخصوص خودش رو داره و تو بعضی از ترکیبات این فرمول اونقدر مناسب هست که بقیه هم از همون ترکیب استفاده میکنند.
سری فولاد های CPM که معروفترینش s30v -- s60v -- 420v هستند که تولیدکننده های کارد مثل اسپارکو و کریشا زیاد از اینها استفاده میکنند. بعنوان مثال S30V چکش خوری خوب و عملیات حرارتی رو براحتی قبول میکنه که سختی اون تا 60 راکول هم میرسه و حالت فنری و دوام تیزی اون حتی از فولاد 420HC (یکی از معروفترین فولادهای ساخت تیغه کارد)بیشتره.
فولاد 420HC یا 440HC این فولاد رو اکثر تولید کننده ها (مثلاکارخونه باک) زیاد استفاده میکنند و حتی بعضی از تولید کننده های کاردهای تاکتیکال نیز ازش زیاد بهره میبرند که هم سختی اون تا 57 راکول هست و هم دوام تیزی خیلی عالی داره.
معمولا فولاد آلیاژی موقع خرید خام هست یعنی نرم هستش(چکش و سوهان خوری خوب ) که راحت بشه روش کار کرد که بعد از فرم دهی باید تو کوره های برقی (که کنترل دمای خوبی دارند) طبق دستورالعمل کارخونه آبکاری بشه تا کیفیت و ارزش خودشو نشون بده . با کوره های دستی تجربه خیلی زیادی میخواد و طرف بایدخیلی حرفه ای باشه.
ضمنا قبلا چاقو های فولادی که زنگ میزد رو با خاکستر (که همون پتاس هست) تمیز میکردند و اگه زمان زیادی ازش نمیخواستند استفاده کنند یمقدار خاکستر روش میمالیدن و تا لازم نداشتن پاکش نمیکردند.
در آخر همیشه چاقو هاتون رو(چه گرون چه ارزون) تیز و تمیز نگهدارید و بدونید چاقوی تیز بهتون کمتر از چاقوی کند صدمه میزنه.Khansariha (214)Khansariha (214)Khansariha (214)
در مورد تیغه تیتان : اگر کل تیغه از تیتان باشه ، هم خیلی سبکه و هم خیلی راحت تیز میشه و دیر کند میشه و البته گرون ولی اگه روکش و یا لبه برش از تیتان باشه با تیز کردن لایه تیتان برداشته شده و خاصیت اصلی رو از دست میده . پس باید هم مواظب بود به سنگ و اشیای سخت نخوره و با دقت زیاد تیز شه تا کمترین لایه ازش برداشته بشه.
ممنونم قربان شما لطف دارید به بنده
برا راهنمایی و مطالب خوبتون ممنونم
وللا من از یک نفر که تو کار ساخت ماشین الات صنعتی هست پرسیدم گفتند فولاد استنلس خیلی استفاده نمیشه خصوصا الیاژ مناسب گیر نمیاد یه نکته گفتند که فکر کنم گفتنش خالی از لطف نباشه بنا به گفته ایشون تو عامه مردم به فولادی که زنگ نزنه میگن استیل با اینکه استیل تو صنعت به فولاد میگن و کلا فولاد از هر نوعی رو میگن استیل و خب استیل استنسل فولادی هست که همونطور شما فرمودید یه درصدی فلزات دیگه داره که مانع اکسید شدن فلز میشه
ایشون که بنده رو برا پیدا کردن الیاژ مناسب و زنگ نزن ناامید کردن اما همچنان پیگیر هستم
در مورد ابکاری حق شماست چند تا کاتالوگ از الیاژهای مناسب دانلود کردم که دقیقا میزان حرارت دهی و حتی خنک کردن رو هم نوشته که تو چه مایعی خنک بشه
اما خب واقعیت برا ما چیز دیگه اس و نه امکاناتش رو داریم و نه بصرفه اس برامون واسه ساخت یه کارد بخواهیم هزینه بالایی کنیم
اما من به کمک یکی از دوستان که اتفاقا حدود 30 سال تو کار صنعت و تراشکاری و قالبسازی بودند یچیزیهایی یاد گرفتم که بیشترش رو هم مدیون ایشون هستم
چند کتاب هم در مورد ابدیده کردن فلزات خوندم که اگه وقت بشه سعی میکنم مطالبی بنویسم
اتفاقا کاردی که ساختم رو ابدیده کردم سختی خوبی گرفته
یه نکته دیگه بگم در مورد ابدیده کردن یا همون سخت کردن فلز که خیلی از دوستان بهش توجه نمیکنن
فلز رو بعد از اینکه ابکاری کردید حالا اگه فلز خشک و پرکربن هست با روغن یا گازوییل اگه نرم هست میشه با اب یا حتی اب نمک ابدیده کرد اما نکته مهم بعدی این هست که حتما بعد از ابدیده کردن فلز باید عملیات برگشت رو انجام بدید که اگه اینکار انجام نشه تنشهای زیادی تو فلز هست که باعث شکنندگی میشه کلا فلز پایدار نیست عملیات برگشت هم خیلی ساده اس بنا به میزان کربن بین 200 تا 300 درجه حرارت به فلز میدید که حرارت باید یکنواخت باشه من برا عملیات برگشت از فر استفاده میکنم همین فر معمولی که واسه شیرینی پزی استفاده میشه بعد از حرارت 200 تا 300 که اونم از رنگ فولاد میتونید تشخیص بدید حرارت که اروم داده بشه اهن رنگ بندی خاصی داره که جدول هم داره واسه رنگبندی ها خلاصه اینکه این عملیات برگشت خیلی به استحکام فلز و پایداریش کمک میکنه و لفظی که بکار میبرند میگن چغرمگی فلز بالا رفته این عملیات برگشت رو میشه تا 3 بار هم انجام داد فقط چیزی مهمه میزان حرارت هست که باید اندازه دفعه اول یا حتی کمتر باشه
فقط از دوستان و اساتید خواهش که دارم اینه که احیانا اگه فولاد الیاژی مناسبی داشتند یا اطلاع داشتند که تو ایران موجود هست و فروش میره حتما به بنده اطلاع بدید
موفق باشید

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - snap - 2014-04-23 02:23 PM

سلام دوستان این هم از چاقوی دست ساز من Khansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Vicxtor - 2014-04-25 09:56 PM

دوستان از بس که گفتیم به خدا خسته شدیم دیگه.....................
لطفا سایز عکس ها رو کم کنییییییییییییییییییییید..................................

Khansariha (367)Khansariha (367)Khansariha (367)