شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - gorgen - 2014-07-13 12:20 PM

با سلام
دوستان عزیز واقعیت این هست که ما در این انجمن با فرض اینکه قراره با هم دوست و کمک حال هم باشین و در این مورد وظیفه خود میدونم که حداقل تجربه خودمو به دوستان بازگو کنم شاید برای تعداد کمی مفید باشه دوست عزیز آخه چاقوئی که شما می خواهین باید موردی اگر شانسی بیارید جائی به صورت مسافری پیدا بشه و تازه شما سر به زنگها برسین و بخرین عزیزم به صورت مشخص وجائی نیست که کسی به شما ادرس بده شما هم بخرید این چاقوهادی هم که شما در دست دوستان می بینید حاصل سالها گشتن و خرید کردن و بعضا یادگاری یا تحفه ای از خرابشده بلاد کفره

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Kalashnikov - 2014-07-13 09:43 PM

با سلام و عرض ادب.

نظر دوستان در مورد چاقوي زير چيست ؟

خوبه ؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

قصد تهيه دارم.

ممنونم.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Marksman - 2014-07-13 10:37 PM

(2014-07-13 09:43 PM)Kalashnikov نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام و عرض ادب.

نظر دوستان در مورد چاقوي زير چيست ؟

خوبه ؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

قصد تهيه دارم.

ممنونم.

عزیز من این چاقو نیست!! رسما نوشته سرنیزه.Bayonet معنیش چیه؟دیگه از این واضح تر؟این فکر نکنم مجاز باشه.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - arashne - 2014-07-13 10:38 PM

سرنیزه خوبیه و البته احتمالا پر دردسر

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - arashne - 2014-07-14 01:12 AM

دوستان نظرتون راجع به این کارد چیه؟

[تصویر: muela-survival-knife.jpg]

شبیه اینهاست ولی پشت تیغه اش صافه

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - arashne - 2014-07-15 12:35 AM

بالاخره یه کاردی گرفتم که انگار تا حدی راضیم کرده و در کمال تعجب نه کارد بقا ست نه کارد شکار و نه کارد نظامی. بله کارد غواضیه ولی خصوصیاتش واقعا نظرمو جلب کرد. طول تیغه چندان بلند نیست و به 10 سانت محدود شده. تیغه از جنس فولاد ضد زنگ هست که نیاز به نگهداری نخواهد داشت. تیغه از ضخامت خوبی برخورداره. نوک تیغه شکل مناسبی داره. تیغه یک لبه و صاف هست. غلاف سختی داره. کیفیت ساختش بالاست. هم تیغه که خودش انگار با آدم حرف می زنه و هم قبضه و غلاف که هیچ کدوم کوچکترین پلیسه ای ندارن. وزنشم خیلی زیاد نیست که برای کوهنورد خیلی جماعت مهمه.

[تصویر: zak1-a.jpg]

ابعادش با چیزهایی که در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
گفته شده همخوانی داره

[تصویر: zak1-b.jpg]

تنها اشکالی که شاید بتونم بهش بگیرم Full-Tang نبودنش بود ولی جالب اینجاست که تیغه به راحتی می تونه از داخل دسته بیرون بیاد. خوشبختانه تیغه تا نزدیکی انتهای دسته ادامه داره. با توجه به نبود هیچ اثری از فولاد در غلاف شاید روش یک قطب نمای کوچک نصب کردم. شایدم پشت غلاف یک سوهان نرم کار بگذارم و جلوشم یک کیف کوچیک حاوی ابزارهای روشن کردن آتش نصب کنم. البته فعلا یکم جوگیر هستم و ممکنه بعدا از سرم بیوفته. بگذریم

اما در آخر بد نیست مرور کنیم که برای کاردهای بقا توصیه شده:
1.تیغه های خیلی بزرگ نداشته باشن تا قادر به انجام کارهای ظریف هم باهاشون باشیم. اعداد پیشنهادی برای طول تیغه بین 4 تا 6 اینچ توصیه شده که می شه همون 10 تا 15 سانت طول تیغه).
2.تیغه کارد بقا بطور کامل در قبضه امتداد پیدا کرده باشه (اصطلاحا Full-Tang باشه) چون اولا محکمترین فن آوری ساخت چاقو هست و ثانیا اگر قبضه از بین بره باز به راحتی می شه از کارد استفاده کرد.
3.تیغه کارد بقا ضخیم باشه تا به راحتی در اهرم شدنها نشکنه. ضخامت پیشنهادی بین 4 تا 6 میلیمتره.
4.نوک تیغه خیلی زاویه تندی نداشته باشه و زیاد سوزنی شکل نباشه. شکل انتهای قطره (تا بخش بالایی عدد 5 فارسی). چون قرار نیست چیزی رو بدره بلکه قراره محکم باشه و به راحتی نشکنه.
5.تیغه یک لبه باشه تا بشه به پشت تیغه با سنگ, چکش یا کنده ضربه زد.
6.جنس تیغه خیلی خیلی هم محکم و خشکه نباشه چرا که تیغه باید قابلیت تیز شدن در دل طبیعت رو داشته باشه! (اعتراف می کنم این مورد منو متعجب کرد)
7.لبه تیغه صاف باشه چرا که تیز کردن تیغه های دندانه دار سخت تره و در طبیعت شاید ممکن نباشه.
8.غلاف از جنس چرم نباشه چرا که چرم در معرض رطوبت آسیب می بینه. بنابراین غلاف یا از جنس برزنت باید باشه یا پلاستیک سخت.

فعلا همینا رو یادم بود اما فکر کنم یکی دو موردی رو از قلم انداختم.

به هر حال ممنونم از همه دوستانی که منو از نقطه نظراتشون بهره مند کردند

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - royall - 2014-07-15 12:41 AM

ممکنه قیمتش رو هم ذکر کنید ؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - arashne - 2014-07-15 01:02 AM

به نظرتون چند می ارزه؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - arashne - 2014-07-15 01:16 AM

من هرچی تیغه تعویضی دیدم تیغه های باریکی داشتن و چینی هم بودن. این کارد هرچی هست همون تیغه اشه. یعنی بخوای تیغه اش رو ازش بگیری دیگه چیزی نداره یکم پلاستیک می مونه. بعید می دونم برای تعویض دائم تیغه طراحی شده باشه علی الخصوص که در سایتش هم هیچ حرفی در این مورد نزده

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - royall - 2014-07-15 01:19 AM

من اگه احساس کنم به چنین چاقویی نیاز دارم شاید تا 150 تومن هم براش هزینه کنم اما بیشتر به نظرم نمیصرفه !
حالا چنده!؟
Khansariha (8)