شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - babakpar - 2016-02-17 07:23 PM

سلام
میخواستم یه چیزی پیشنهاد بدم به دوستان بجای مصقل حداقل ازمصقلای چینی بهتره.من یه سوهان گیرم افتاد که البته صافش کردن هرسه طرفش
اقا هرچاقویی که شما بگی فوق العاده تیزمیکنه اونم باچندبارکشیدن
خیلی عالیه

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - googoolmagooly - 2016-04-06 12:05 PM

سلام
دوستان تا اینجا اطلاعات خیلی خوبی از چاقو ارائه کردند که انصافا استفاده کردیم. ولی صحبت از چاقوی شکاری میکنیم نه چاقوی آشپزخانه ، پس قطعا تیز کردن این چاقوها با ابزار و روشهای معمولی و پرکاربرد عملی نیست . چون علاوه بر سختی بالای تیغه در برخی مدلها ، زاویه لبه تیغه و ضخامت تیغه هم با انواع چاقوهای خانگی متفاوته که همین موضوع باعث میشه تا تکنیک و ابزار ویژه ای برای تیز کردن مورد نیاز باشه.
یه اصل کلی میگه که : کاردی که راحت تیز بشه راحت هم کند میشه و برعکس !! طبیعی هم هست ، یه کارد تاکتیکال یا بقا رو با زحمت و حوصله و صرف وقت با ابزار و روش ویژه تیز میکنین تا در شرایط صحرایی بدون مشکل بتونه نیازتون رو برطرف کنه. (پ.ن. : من با کارد ویژه خودم چهار راس گوسفند رو براحتی ذبح و بطور کامل سلاخی کردم بدون نیاز به هرگونه تیزکاری حین کار ، فقط مرتب با پارچه ، چربی رو از روی تیغه میگرفتم. آخرش هم کارد رو غلاف کردم و هنوز آماده بکاره و مو میزنه!! از قیمت و نحوه تیز کردنش نپرسین ولی ارزشش رو واقعا داره Khansariha (60)
به نظرم همون طور که دوستان روی چاقو تا الان بحث داشتند ، روی روشها و ابزار تیز کردن هم بیشتر بحث کنیم و تجربیات رو به اشتراک بزاریم.
ممنون
دوستان اگر به این نوع تیزکن های حرفه ای در ایران برخورد کردند اطلاع بدن که کجا گیر میاد :
[تصویر: 81OFmArUGTL._SL1500_.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - masoud.t69 - 2016-04-07 03:47 AM

(2016-01-11 08:17 PM)googoolmagooly نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان عزیز
جسارتا باید عرض کنم که اگر به نظرتون ، بیش از 300 نباید برای یه کارد شکاری خرج کرد ، در همین بازار خودمون جنسهای متنوعی از قبیل خارجی ، چینی و ایرانی اعم از اصل و تقلبی گیرتون خواهد اومد. ولی دیگه باید به اندازه ای که واسش پول دادین ازش انتظار داشته باشین! چون هیچ تضمینی در خصوص آلیاژ تیغه ، تکنولژی ساخت، سخت کاری وغیره وجود نداره. خداییش 300 تومن هم با دلار 3600 تومنی دیگه پولی نیست تو این دوره و زمونه!
اما اگر اعتقاد دارین یه بار خرج کردن ارزش بدست آوردن یه کارد پدرمادر دار رو داره که به نسلهای بعدتون هم برسه ، و از 600 به بالا هم بتونین خرج کنین ، یه دفعه دنیا و رنگش تغییر میکنه!! اگر به بازار اونور آب دسترسی دارین یا مسافر خارجی دارین ، سری به اینترنت بزنید و از دیدن انواع کاردهای تخصصی و شناسنامه دار لذت ببرید و خرید کنینKhansariha (48) یه گزینه دیگه هم البته هست: صنعتگران عزیزی هستند که با هزار تا مشقت، مواد و مصالح و فولاد آمریکایی و سوسیسی پیدا میکنن و سرپا کنار کوره سر پا می ایستند و زحمت میکشند و کارد سفارشی واستون میسازن که به زحمت بشه با نمونه ماشین ساز خارجی تشخیصش داد !! البته منظورم اون عزیزانی نیست که با تیغه اره و فنر ماشین کار میکنن . این فولادهای متفرقه نتیجه خوبی بدست نمیدن و در آینده نزدیک در کنار رطوبت و موقع تیز کردن ، ذات خراب خودشون رو خیلی زود نشون میدن.
در همین ایران خودمون هنر مندانی هستند که با تخصص و تعهد ، کاردی کپی شده سفارشی با بهترین نوع فولاد و با سختی کاملا سفارشی ، از نرم گرفته برای کارهای عمومی تا خیلی سخت برای کارهای خاص، تولید میکنند که اگر کمی بگردین پیداشون میکنین. کیفیت تیغه این تیپ کارها بخوبی قابل رقابت با نمونه های خارجی اصله ، دسته ها هم ابداعی و با استفاده از انواع مواد طبیعی و حسب سفارش مشتری ساخته میشه. قیمت تمام شده برای این عزیزان بدلیل بالا بودن دستمزد ، کمیابی فولادهای مرغوب خارجی و تکی سازی، صد البته از قیمت سری سازی بالاتره اما کیفیت کار واقعا ارزشمند و کاربردیه.
قدیمی ها الکی نمیگفتن که: هر چی پول بدی ، آش میخوری... کارد 50 تومنی ، 250 تومنی ، 500 تومنی و... هر کدوم به اندازه ارزششون کارآیی و دوام دارن. توصیه این حقیر اینه که اگر کسی زحمت میکشه و کار تخصصی و ماندگار تولید میکنه ، ما هم با نخریدن کالای چینی و تقلبی حمایت کنیم ، هم یه هموطن رو رشد دادیم ، هم یه کارد خوب بدست آوردیم.
تجربه شخصی : اگر اسم کاردهای Ka-Bar به گوشتون خورده باشه ، من یه مدل BK2 از این برند رو دادم یه بنده خدایی کپی کرد با 70 درصد قیمت اصلش که البته در ایران به هیچ وجهی نمیشه پیدا کرد. با این کارد تیغه هر کاردی که در بازار ایران هست بیارین رو مثل هویج واستون میتراشم !! قطعا برای اعقابم به ارث میمونه و مرگ نداره! دسته نمونه اصلی ، تو خالی و از مواد مصنوعی ساخته شده در حالی که طبق سفارش خودم دسته ای بسیار مقاوم به رطوبت و ضربه و بسیار شکیل براش ساخته شده.
خلاصه اینکه روی این موضوع بیشتر تمرکز و دقت بفرمایید. ارزشش رو داره Khansariha (303)
دوست عزيز خيلي مشتاق شدم اون چاقوتون كه سفارشي براتون ساختن و بقيه كاردهارو مثله هويج ميتراشه ببينم...امكانش هست عكس بزاريد ازش ؟
و قيمتي ك براتون تموم شده رو هم بفرماييد.
سپاس

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - aghashekar - 2016-04-07 11:14 AM

سلام دوستان
حالا که بحث تیز کردن چاقو شد بد نیست یه نکته بگم برای وقتی که به هیچ کدوم از ابزارهای این کار دسترسی نداریم.
چاقوهای معمولی را می توان با یک تکه تیغه موکت بر یا تیغه اره آهن بر به راحتی تیز کرد. همچنین داشتن یک تکه کاغذ سنباده مثلا پی 600 میتونه برای تیز کردن چاقو کارایی خوبی داشته باشه. حمل این ها بسیار راحته و جای زیادی نمیگیره. میتونه یه جایی توی غلاف چاقو یا گوشه کوله داشته باشه.
موفق باشید

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - googoolmagooly - 2016-04-07 11:18 PM

[/quote]
دوست عزيز خيلي مشتاق شدم اون چاقوتون كه سفارشي براتون ساختن و بقيه كاردهارو مثله هويج ميتراشه ببينم...امكانش هست عكس بزاريد ازش ؟
سپاس

[/quote]

با کمال میل :
Ka-Bar BK2 ساخت ایران توسط استاد یونس جانی Khansariha (256)
روی شیشه خط میندازه ! BK2 اصل رو میتراشه ! سختی سفارشی بالاتر از شاخص 60 ! جنس تیغه کاملا از فولاد ضد زنگ سوییسی .
[تصویر: 720312373-76918-6917621989990292973.jpg]
با غلاف چرم گاومیش و طرح سفارشی کلا 700 چوب آب خورد Khansariha (214)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - masoud.t69 - 2016-04-07 11:41 PM

سپاس

[/quote]

با کمال میل :
Ka-Bar BK2 ساخت ایران توسط استاد یونس جانی Khansariha (256)
روی شیشه خط میندازه ! BK2 اصل رو میتراشه ! سختی سفارشی بالاتر از شاخص 60 ! جنس تیغه کاملا از فولاد ضد زنگ سوییسی .
[تصویر: 720312373-76918-6917621989990292973.jpg]
با غلاف چرم گاومیش و طرح سفارشی کلا 700 چوب آب خورد Khansariha (214)
[/quote]
ايولا....خدايي حال كردم چه كارد با عشقيه خدا برات نگهش داره :D
داداش فقط اينو بيرون كه نميبري؟برا شكارو اينا؟ اگه ميبري خيلي مواظب باش...برادران نيرو انتظامي بگيرن نميدن به عنوان سلاح سرد ضبط ميكنن....
دوتا چاقو تاحالا ازم گرفتن...البته من چاقو گرون دنبالم نميبرم.اون دوتام كلمبيا بود.
ممنون بابت عكس

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - rmkratos - 2016-04-08 07:55 AM

با سلام.

این چاقو رو که رو شیشه خط میندازه اگه یه روزی یه روزی زبونم لال بلاخره چاقو هست دیگه یه روزی کند بشه با چی میخوای تیزش کنی ؟
Khansariha (215)Khansariha (215)

انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - googoolmagooly - 2016-04-08 08:49 AM

(2016-04-08 07:55 AM)rmkratos نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام.

این چاقو رو که رو شیشه خط میندازه اگه یه روزی یه روزی زبونم لال بلاخره چاقو هست دیگه یه روزی کند بشه با چی میخوای تیزش کنی ؟
Khansariha (215)Khansariha (215)

قبلا هم عرض كردم كه تيز كردنش مصيبته
چند سرى سنگ مخصوص قيراط بالا دارم كه با صرف حوصله و زمان و روغنكارى مداوم ميشه تيزش كرد.

انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - masoud.t69 - 2016-04-09 10:47 PM

اين چاقو رو امروز خريدم ٢٠ تومن،براي استفاده دم دستي...سر بريدن پرنده هاي كوچيك...از شكلو قدو قوارش خوشم اومد
[تصویر: IMG_20160409_210933.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - romin - 2016-04-10 04:07 PM

. مبارک دوست عزیز ...ولی قیمت 700 هزار واسه این چاقو خیلی زیاده چرم گاومیش باشه هم زیاد توفیق نداره . هنر استاد اینه که ی چاقویی بسازه عموم بتونند بخرند واستفاده کنند . نه پشت ویترینی