شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - shahsavar - 2016-07-11 11:41 AM

[تصویر: 94a5b6ca240fcf57930f0bb7b4b0b2cb.jpg]

تیغه هایی که باک می سازه ۵۸ راکول سختی داره .

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - saheb - 2016-07-11 06:27 PM

اول اینکه 1095 کابار 56-58 هست و باک 58 اما من بر اساس سختی راکول حرف نمیزنم چون در هیچ کجای دنیا جز ایران ، سختی راکول معیار برای بهتر بودن تیغه ای نیست . مهم خاصیت ها و ویژگی های تیغه هست و همچنین 420 ای که مثلا باک میسازه با 420 ای که من میسازم یکی نیست . وگرنه من الان چاقو ساز بودم.
بعدش اینکه 1095 و 420 دو آلیاژ بسیار نزدیک هستن حرف من نیست . حرف همه هست . در bladeforums هم تاپیکی در این مورد وجود داره میتونید مطالعه کنید . من خودم مطالعه کردم .
درآخر هم (((مستقیما))) به این اشاره کردم که حتی از نظر خودم 1095 بهتر از 420 تیز میشه چون خودم هر روز دارم تیز میکنم میبینم . اما شخصا 420 رو بخاطر ضد زنگ بودن بیشتر میپسندم
متاسفانه توی ایران از فنر انواع ماشین و تسمه های ماشین های راه سازی و سوهان و ابزار و چمیدونم هر جور فلزی که از هر سوراخی درمیارن باهاش چاقو میسازن بعد از 40 سال بخاطر ریش سفیدشون میشن استاد چاقو ساز ! حتی یک نفر . یک نفر چاقو ساز توی ایران نداریم که دقیقا از چیزی که داره میسازه اطلاع داشته باشه . چاقوی دست ساز از آقای .......خریدم به قول خودش از d2 ساخته بود با به قول خودش سختی راکول 61 . بعد از یک ماه بردم بهش دادم گفتم پولش هم مال خودت ولی به خودت نگو چاقو ساز . چنگال هم نمیتونی بسازی . حالا استادش بود.
ما بدمون نمیاد از تولید داخلی حمایت کنیم ولی وقتی بلد نیستی یا نمیتونی نساز آقا جان . نسازی نمیگن چرا نساختی که
یکی میگه d2 یکی میگه استیل سوئیسی یکی میگه m4 یکی میگه m2 . اخه m4 از کجا اوردی مرد حسابی تعداد سازنده هایی که از ام4استفاده میکنن از انگشت های دست کمتره . بعد اینجا تو گارگاه 20 متری ادعا میکنن با ام4 میسازن! اع !! لعنت بر شیطان !
حاضرم کابار نو بدم تیغه 420 بگیرم . ولی تو ایران ساخته نشده باشه...

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - samani - 2016-07-11 08:10 PM

نقل قول :من بر اساس سختی راکول حرف نمیزنم چون در هیچ کجای دنیا جز ایران ، سختی راکول معیار برای بهتر بودن تیغه ای نیست . مهم خاصیت ها و ویژگی های تیغه هست و همچنین 420 ای که مثلا باک میسازه با 420 ای که من میسازم یکی نیست
سلام دوست گرامی من با قسمتی از گفتارتون کاملا موافقم خصوص در مورد کارد شکاری که باید استنلس استیل باشه و زنگ نزنه
اما یجا از سخنانتون رو نقل قول کردم بخاطر اینکه دقیق متوجه نشدم اگه امکان داره توضیح بدید
خاصیت و ویژگی تیغه دقیقا چه فاکتورهایی هست که میتونه کیفیت یک تیغه رو تضمین کنه
البته من خودم چند فاکتور مهم رو برای خرید کارد مد نظر دارم
اول ضد زنگ بودن
دوم سختی مناسب و چغرمگی خوب بخاطر اینکه سختی و شکنندگی رابطه خیلی تنگاتنگی با هم دارند و هر چه کارد سختتر بشه تردتر میشه و زودتر لب پر میشه
سوم زود تیز شدن کارد این خیلی مهمه و کاردی که خیلی سختی بالایی داشته باشه و همه فاکتورها رو داشته باشه اما با مکافات بتونی تیزش کنی این کارد به نظر من ارزش نداره این نظر شخصی من هست
یه کارد اسپانیایی خیلی قدیمی دارم که با ته نعلبکی خیلی سریع تیز میشه و چقدر این کارد رو دوستش دارم
بهرحال هر شخصی سلیقه ای داره
من به سلیقه تمام دوستان احترام میزارم چه اون عزیزی که خودش با فنر و فلزات دیگه ی موجود شروع میکنه کارد میسازه که استفاده کنه و چه شخصی که چاقو و کارد مارک و با اصالت خریداری میکنه
در مورد باهکو هم کاملا با دوستان هم عقیده ام جز بهترینهاست کاش یکی از دوستان که دسترسی به این کارد داره تعدادی خریداری کنه و ما بتونیم از ایشون تهیه کنیم اخه تو شهرستان متاسفانه موجود نیست
البته من چاقو هانتر ویکتوری رو هم خیلی میپسندم
موفق باشید

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - saheb - 2016-07-11 11:41 PM

(2016-07-11 08:10 PM)samani نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقل قول :من بر اساس سختی راکول حرف نمیزنم چون در هیچ کجای دنیا جز ایران ، سختی راکول معیار برای بهتر بودن تیغه ای نیست . مهم خاصیت ها و ویژگی های تیغه هست و همچنین 420 ای که مثلا باک میسازه با 420 ای که من میسازم یکی نیست
سلام دوست گرامی من با قسمتی از گفتارتون کاملا موافقم خصوص در مورد کارد شکاری که باید استنلس استیل باشه و زنگ نزنه
اما یجا از سخنانتون رو نقل قول کردم بخاطر اینکه دقیق متوجه نشدم اگه امکان داره توضیح بدید
خاصیت و ویژگی تیغه دقیقا چه فاکتورهایی هست که میتونه کیفیت یک تیغه رو تضمین کنه
البته من خودم چند فاکتور مهم رو برای خرید کارد مد نظر دارم
اول ضد زنگ بودن
دوم سختی مناسب و چغرمگی خوب بخاطر اینکه سختی و شکنندگی رابطه خیلی تنگاتنگی با هم دارند و هر چه کارد سختتر بشه تردتر میشه و زودتر لب پر میشه
سوم زود تیز شدن کارد این خیلی مهمه و کاردی که خیلی سختی بالایی داشته باشه و همه فاکتورها رو داشته باشه اما با مکافات بتونی تیزش کنی این کارد به نظر من ارزش نداره این نظر شخصی من هست
یه کارد اسپانیایی خیلی قدیمی دارم که با ته نعلبکی خیلی سریع تیز میشه و چقدر این کارد رو دوستش دارم
بهرحال هر شخصی سلیقه ای داره
من به سلیقه تمام دوستان احترام میزارم چه اون عزیزی که خودش با فنر و فلزات دیگه ی موجود شروع میکنه کارد میسازه که استفاده کنه و چه شخصی که چاقو و کارد مارک و با اصالت خریداری میکنه
در مورد باهکو هم کاملا با دوستان هم عقیده ام جز بهترینهاست کاش یکی از دوستان که دسترسی به این کارد داره تعدادی خریداری کنه و ما بتونیم از ایشون تهیه کنیم اخه تو شهرستان متاسفانه موجود نیست
البته من چاقو هانتر ویکتوری رو هم خیلی میپسندم
موفق باشید

سلام. ویژگی های یک تیغه ی خوب رو اول آلیاژ مشخص میکنه . دوم دانش چاقو ساز که با انجام عملیات های حرارتی درست ، مناسب ترین سختی رو به تیغه بده تا تیغه زیاد نرم نشه یا انقدر سخت نشه که بشکنه . وگرنه معمولیترین تیغه هارو میشه سخت کرد اما حالت استاندارد نیست
مسلما تیغه هایی که مرغوب باشن راحت تیز نمیشن . اما تیغه های ضد زنگ که راحت تیز بشن و سختی مناسب داشته باشن سری 400 هست و aus
420 و یا 425m
440aیا aus6
440b یا aus8
440c یا aus10
خودم سری 400 رو بیشتر از aus میپسندم . 440سی و 440 بی برای مثال
برای شما اول لیست بهتر هست چون راحتتر تیز میشن . آلیاژ های آخر لیست محکم تر هستن . البته هیچکدوم با ته نعلبکی تیز نمیشن هرگز....
بین 56تا 58 هم بهترین درجه سختی براشون هست . بهتره که در انتخاب سازنده دقت کنید . برند مهمه

.
درباره کارد باهکو . دوستانی که مایل به خرید باهکو هستن ، به من پیام خصوصی بدن . درصورتی که تقاضا بالا بود ، من تهیه میکنم با هماهنگی آقا سهیل میرسونم به دست عزیزان . البته بگم هرچی بیشتر بخرید ضرر نمیکنید! چون یدونه کمه! واقعا زیر 140 تومن رقیب نداره .
قیمت حدودی هم الان باید بین 40 تا 45 باشه

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - mortezazadeh - 2016-07-12 01:30 AM

اقا باك ٣٩٧ رو چطور ارزيابى ميكنين ؟٣٩١ كه كارده در كارايى بهتر هست يا چاقوى ٣٩٧؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Marksman - 2016-07-12 11:10 AM

(2016-07-11 06:27 PM)saheb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اول اینکه 1095 کابار 56-58 هست و باک 58 اما من بر اساس سختی راکول حرف نمیزنم چون در هیچ کجای دنیا جز ایران ، سختی راکول معیار برای بهتر بودن تیغه ای نیست . مهم خاصیت ها و ویژگی های تیغه هست و همچنین 420 ای که مثلا باک میسازه با 420 ای که من میسازم یکی نیست . وگرنه من الان چاقو ساز بودم.
بعدش اینکه 1095 و 420 دو آلیاژ بسیار نزدیک هستن حرف من نیست . حرف همه هست . در bladeforums هم تاپیکی در این مورد وجود داره میتونید مطالعه کنید . من خودم مطالعه کردم .
درآخر هم (((مستقیما))) به این اشاره کردم که حتی از نظر خودم 1095 بهتر از 420 تیز میشه چون خودم هر روز دارم تیز میکنم میبینم . اما شخصا 420 رو بخاطر ضد زنگ بودن بیشتر میپسندم
متاسفانه توی ایران از فنر انواع ماشین و تسمه های ماشین های راه سازی و سوهان و ابزار و چمیدونم هر جور فلزی که از هر سوراخی درمیارن باهاش چاقو میسازن بعد از 40 سال بخاطر ریش سفیدشون میشن استاد چاقو ساز ! حتی یک نفر . یک نفر چاقو ساز توی ایران نداریم که دقیقا از چیزی که داره میسازه اطلاع داشته باشه . چاقوی دست ساز از آقای .......خریدم به قول خودش از d2 ساخته بود با به قول خودش سختی راکول 61 . بعد از یک ماه بردم بهش دادم گفتم پولش هم مال خودت ولی به خودت نگو چاقو ساز . چنگال هم نمیتونی بسازی . حالا استادش بود.
ما بدمون نمیاد از تولید داخلی حمایت کنیم ولی وقتی بلد نیستی یا نمیتونی نساز آقا جان . نسازی نمیگن چرا نساختی که
یکی میگه d2 یکی میگه استیل سوئیسی یکی میگه m4 یکی میگه m2 . اخه m4 از کجا اوردی مرد حسابی تعداد سازنده هایی که از ام4استفاده میکنن از انگشت های دست کمتره . بعد اینجا تو گارگاه 20 متری ادعا میکنن با ام4 میسازن! اع !! لعنت بر شیطان !
حاضرم کابار نو بدم تیغه 420 بگیرم . ولی تو ایران ساخته نشده باشه...

صاحب جان
خیلی از نکاتی که گفتی منم قبول دارم. اما یکی دو مورد هست.
420HC بعد از کوینچ 57 تا سختی میگیره اما بعد تمپر 58 تا؟؟ اصلا ممکن نیست.در بهترین حالت سختی تیغه های باک مطابق تست های انجام شده توسط Third party و نه ادعای شرکت 54 هست.البته باک قطعا یکی از بهترین هاست و بند مورد علاقه خود بنده.
اینکه فرمودین 1095 و 420 بسیار نزدیکن باز خیلی درست نیست.مسلما همه آلیاژهای فولاد به هم نزدیکن ولی تفاوت های مشخصی هم دارن. 1095 که فولاد کربنی ابزارسازیه برای کاردهای مصارف سنگین و نطامی استفاده میشه یعنی جایی که 420 نمیتونه 1095 به راحتی سختی 63 به بالا میده.بحث فقط سختی نیست بحث اینه که موقع استفاده چقد تیزیش رو نگه میداره.در مورد ام4 و تندبر خشکه هوایی خارجیا هم بندرت دنبالش میرن!!
این که از فنر یا ابزار چاقو و کارد ساخته بشه چیز عجیبی نیست!! خود باک از جمله افتخاراتش ساخت چاقو از سوهانهای فرسوده ست.برید تو بک گراند شرکت تو سایت خودشون بخونید!!
آقای لوگان پیرس معرف حضور هست؟فکر کنم چند باری کارهای ایشون زینت بخش جلد مجله های معتبری مثل بلیدز و نایوز بوده.تو گالری کارهاش یه سری بزنید می بینید درصد نه چندان کمی از کارهاش از ابزارهایی مثل آچار و میخ و میلگرد ساخته شده!!
اغلب آچارها cr.v یا کروم وانادیوم یا کروم وانادیوم مولیبدن هستن،بلبرینگ 52100،فنر تخت ماشین 5610 و ورقهای ck75 و d2 به شرط آنالیز تو بازار موجوده.

اون آقایی که فولاد سوییسی رو مد کرده تعداد زیادی از سفارشها توسط مشتریاش کنسل شده حتی کاردی که 450 فروخته طرف حاضره 350 ردش کنه فقط از شرش راحت بشهKhansariha (226)
اصلا این کلمه فولاد سوییسی!! اختراع کیه ما هم نمی دونیم!!شاید دو سه ساعت بحث کردیم ولی نتیجه نداد!Khansariha (219)Khansariha (219)البته نتیجه داد!! اونم این که همچین چیزی وجود نداره.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - karbakhsh - 2016-07-12 11:48 AM

Saheb عزیز؛جیگرم و عزیزم. حالا اگر اطلاعات و دانستهای بعضی دوستان در حد بزرگانی چون شما نیست حداقل نگه داشتن حرمت همون مو و ریش سفیدشون واجبه. خیلی از این ریش سفیدها با اطلاعات اندکشون عمری زحمت کشیدن ؛درسته اطلاعات کامل ندارن که اگه داشتن دیگه برندی مثل باک و و و دیگه معنی نداشت. شما از تولید داخل حمایت نکن ولی !!!!!!!؟؟؟؟ من نه چاقو سازم و نه علمشو حتی رو کاغذ میدونم. الطلاعات کامل شما قابل تقدیره و دمتونم گرررررم

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - mortezazadeh - 2016-07-12 02:22 PM

جواب سوال بنده رو اساتيد ندادن،باك ٣٩٧ كاربردي تر هست يا ٣٩١

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Marksman - 2016-07-12 03:42 PM

(2016-07-12 02:22 PM)mortezazadeh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جواب سوال بنده رو اساتيد ندادن،باك ٣٩٧ كاربردي تر هست يا ٣٩١
رفیق اون لفظ اساتید رو بردار که آدم روش بشه جواب بدهKhansariha (226)
بستگی داره برای چی بخوای.من با توجه به نیاز خودم باک 397 رو ارجح میدونم.Khansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - danield - 2016-07-14 07:41 PM

سلام دوباره به دوستان و اساتید
ما که هنوز گربر 113 بدون دندونه پیدا نکردیم دوستان هم که میگن بدرد نمیخوره و از باهکو تعریف میکنند من چند هفته دیگه احتمالا برم مشهد اونجا جایی سراغ دارید بتونم باهکو پیدا کنم؟ ابزار فروشی ها بیشتر دارند یا لوازم شکار ها؟
ممنون