شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - mhrSB - 2012-05-05 04:33 PM

من زیاد تجربه ندارم اما یه چیز هایی میگم شاید به درد بخوره.
فکنم بهتره سرش روبه پایین باشه چون من خودم یه تبری دارم که یه تیغه خالیشو از بازار خریدم بعد تیزش کردم تا حالا آخ نگفته هر چند بیش از 2،3 درخت باهاش قطع نکردم+تنه هاش و چند چوب دیگه برای اتش.اما فکنم این مدلی ها به درد شما نخوره چون قدش حدود 80cm و وزنش 3،4کیلویی میشه لازم به ذکر که وزن زیادش به خاطر سیم مفطولیه که دور دسته پیچیده شده تا مقاومت دسته بالا بره و فقط به درد پشت ماشین بودن میخوره.
و راستی تهش هم مثل یه چکش بزرگ هست(شباهتی به پتک نداره).

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - craftsman - 2012-05-05 10:57 PM

استاد عزیزم صدرا خان سپهسالار :
داداش برای تیغه تبر باید از روش آهنگری یعنی حرارت دادن تا قرمز شدن و کوبیدنش با چکش استفاده میشه
در مورد جنسش میشه از این آلیاژها و قطعات استفاده کرد
ناخن بیل لودر ::قطعاتی از جنس فولاد بسیار سخت و محکم که بصورت شانه ای در قسمت زیری بیل لودر استفاده میشه البته در بیلهای مکانیکی هم از این دندونه ها دارن کار با این قطعه سخته اما وقتی ساخته بشه ارزش زحمتشو داره
فولاد ریل راه آهن:::یکی دیگه از فولادهای مرغوب برای اینکاره جنسش هم بسیار محکمه حتی برای جوش ریلها به همدیگه باید اون قسمت رو بوسیله یه کوره به آرومی خنک کرد تا ترک نخوره!!
فنرهای شمش کامیونها و تریلیهای سنگین:::ضخامت این فنرها گاهی دو سانت میشه و چون از روش کوبیدن استفاده میشه میتونن به راحتی تبر باهاش بسازن
اما همه اینها مستلزم یک آهنگر خبره هست که در نهایت کار بتونه تیغه رو درست و اصولی آب بده وقتی که این کار انجام بشه لبه تبر مدتهای طولانی تیز میمونه (یه پیر مرد آهنگر آشنامونه یه بار شخصی یه تبر آورد گفت پسرم بی اجازه اینو ورداشته و لبه ش خورده به سنگ و لب پر شده!آهنگر تبر رو انگار میشناخت گفت حیف این تبر و یه میله گرد آهنی کنارش بود سه چهار تا ضربه محکم با تبر به میله گرد زد انگار که به چوب زده!بعدش توضیح داد که این تبر ساخت خودش بوده حدود بیست سال قبل ساخته بود براش!البته دوباره لبه شو براش درست کرد اما وقتی ازش پرسیدم گفت از شنی بولدوزر اونو ساخته و فکر میکنم منظورش پینهایی بود که توی شنی استفاده شده بود)
اما در مورد تبرهای باک و گربر کار کمی راحتتره با فنر تخت کامیون و یکم حوصله که بالا سر آهنگر وایستی و بهش بفهمونی چی میخوای بسازی کار تمومه و حتی میشه طوری ساخت که تیغه و دسته کلا از یه تیکه فولاد ساخته بشه و دسته رو کمی نازک کرد که سبک بشه و دو طرفش روکشی از چوب گذاشت در مورد تبرهایی که دسته کوتاه دارن بقول ما تبرزین به ایننکته هم توجه داشته باشید که در انتهای دسته یه سوراخ ایجاد کنید تا یه بند بهش وصل بشه این بند رو به دور مچ ببندید برای ایمنی بیشتر خصوصا در زمستون و یخ و برف و موقعی که دستکش معمولی دارید که احتمال در رفتن دسته تبر از دست وجود داره
وسوسه م کردید که یکی بسازم خخخخخخخ
الان دوتا کارد که یکی برای قصابی و دومی مدل تانتو هست و یه چاقو که در مورد چاقو میخوام سنگ تموم بزارم Khansariha (214)در دست ساخت دارم که فعلا گرفتارم
اما در مورد ساخت خصوصا طراحیش من در خدمت هستم چیزی که خودم تو ذهنم هست برای ساختن این طرحه
[تصویر: cksjy7b6l4voe1fytgj.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - sadra9496 - 2012-05-05 11:24 PM

به استاد سنگ تموم گذاشتی.فقط اینایی که گفتی چجوری میشه گیر آورد؟من دنبال ساخت اون طرحی هستم که آخر گذاشتم.به چند دلیل.
اول اینکه دسته صاف این تبرهای باک و گربر وقتی رو کمر قرار میگیره مثل پاندول ساعت با هر قدم حرکت میکنه.ولی دسته به اون شکل چون مرکز ثقل داره کمتر جا بجا میشه.
دوم اینکه اون انحنای روی تیغه دقیقا جای دست هست.طوری که اگر از سر تبر رو بگیریم میشه مثل چاقو ازش استفاده کرد.

سوم فرم خود تبر هست.این تبر فشاری هست بر خلاف تبرهای باک و گربر که ضربه ای هستند.تو اونا باید از ته دسته تبر برای همر کردن استفاده کرد و شدت ضربه به واسطه وزن تبر وارد میشه.ولی تو این فرم فشار در موقع برخورد با اهرم شدم دسته که فرم داره و زور دست به تیغه وارد میشه
حالا به نظرتون میشه این فرم تیغه رو به همین کیفیت در آورد.من چون تجربه ازش ندارم نمیتونم تصور درستی ازش داشته باشم.
الان قسمتی که دسته وارد پشت تیغه شده باید ضخامتی در حدود 5 سانت داشته باشه.اگرم دقت کنید یه قوس جلوش هست که تیغه رو به حدود 1.5 سانت رسونده.ازونجا حالت گوه ای شروع شده.به نظرتون ساخت یک تیکه و خالی کردن محل قرار دسته امکان داره؟
هزینش حدودا چقدره.یجوری نباشه از یه گربر اسپیشیال بالاتر بزنه که ساختش منطقی نیست
[تصویر: 10536.jpg]
اگر تیغه رو بشه به این کیفیت ساخت یک تیکه چوب شمشاد سراغ دارم ازونها که باید بره تو موزه.ضخامتش جواب قوس این دسته رو میده و میشه ازش در آورد.با کمی حوصله یه بالانس خوب بهش داد که دیگه از دسته آهنی هم قویتر میشه و واقعا کارآمد

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - craftsman - 2012-05-06 08:57 AM

آقا صدرای عزیز دیشب سرعت اینترنتم کم بود نتونستم جواب بدم ببخشیدKhansariha (8)
در مورد طرح دسته تبر باید عرض کنم که فولاد وقتی با روش آهنگری استفاده بشه اونقدر به شما قدرت مانور میده که میتونید دسته رو به هر شکلی که میخواید در بیارید اون اتودی که فرستادم بخاطر این بود که هم عجله داشتم و هم اینکه با برنامه پینت امکانات زیادی برای طراحی ندارم(بقیه برنامه هار و هم بلد نیستم باهاشون کار کنم خخخخخخخخخKhansariha (214))
اما من کماکان معتقدم که فولاد تیغه تا انتهای دسته باید یک تیکه باشه در مدلهایی که تیغه از دسته جداست در اثر مرور زمان و ویبره و رطوبت و تغییرات دما تیغه جا باز میکنه و توی دسته لق میزنه.اینکه عرض کردم در قسمت دسته هم یکسره باشه معنیش این نیست که ضخامتش زیاد باشه بلکه حدود 4 میلیمتر هم ضخامت داشته باشه کافیه برای بیان بهتر الان یه اتود دیگه از اون چیزی که مد نظرمه میزارم تا بهتر بیان بشه ببخشید که نقاشیم خوب نیستKhansariha (214)
[تصویر: ejzw5nrae6h4ed8umetk.jpg]
در مورد ضخامت تیفه که فرمودید باید عرض کنم اگه اون جوری که من میگم انجام بدید با دو سانت ضخامت هم میتونید اینکار رو انجام بدید اون اگه 5 سانت ضخامت داشته باشه علتش اینه که باید سوراخی در اون5 سانت ایجاد بشه که بشه دسته رو توی تیغه جا زد.حتی با فنر تخت کامیون هم بسازید مطمئن باشید جواب میده فقط لبه اون باید درست آبدیده بشه
هزینه ش بستگی به آهنگرش داره میتونید قبل از شروع کار و با نشون دادن طرح در مورد قیمت به توافق برشید اما اگه از فولاد مرغوب استفاده بشه و طرحی که میخواید دقیقا همونجوری در بیاد تا 50 تومن و بیشتر هم ارزش داره به دو دلیل:یک اینکه کیفیت بالایی خواهد داشت و سالهای سال براتون کار میکنه که کیفیتش کمتر از تبرهای گربر نخواهد بود و دوم اینکه یه تبر منحصر بفرد دارید که نمونه ش رو هیچکس دیگه ای ندارهKhansariha (214)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - SHADMEHR - 2012-05-10 12:04 PM

سلام دوستان
در استان مرکزی شهرستانی بنام تفرش وجود دارد که عده ای از بزرگان و تاریخ سازان ایران در این شهر پرورش یافته اند (دکتر حسابی و امیر کبیر و شیخ طبرسیو...) این شهر کوهستانی شکار گاه خوبی برای انواع شکار (چهار پا و پرندگان)است در تفرش صنعت آهنگری (سنتی) رونق بسیار دارد.
صنعتگران از فولاد های آلیاژ (فنر ماشین. کنس بلبرینگ و سوهان) انواع کارد .چاقو و قیچی و .... را می سازند و به روش مارتنزیتی سخت می کنند (روشی که سامورایی ها شمشیر می ساختند) که کیفیت عالی دارد نکته جالب این است برای ساخت دسته چاقو و کارد از شاخ کل و قوچ استفاده می کنند که بشکل حیرت آوری زیباست اگر بتوانم چند عکس از انها برایتان می گذارم.Khansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - morteza - 2012-05-12 09:49 AM

شادمهر خان در مورد این روش سخت کاری (مارتنزیتی) میشه توضیح بدی یا اگه منبعی سراغ داری اعلام کنی . ممنونKhansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - unknown - 2012-05-13 08:34 PM

من به تازگی این تبرو خریدم 11 هزار تومان. به پای تبر باک مسلما نمیرسه ولی نسبت به قیمتش فکر کنم بد نباشه:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - sadra9496 - 2012-05-13 09:18 PM

سلام دوست عزیز.میشه از خودش عکس بگذاری.عکسهاس توی سایت معمولا تبلیغاتیه و خیلی تمیز و جذابه.و لطفا بگید از کجا گرفتید
البته من دریل ستونی این مارک رو دارم و ازش راضیم.نسبت به قیمتش عالیه

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - unknown - 2012-05-13 10:49 PM

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در ضمن از ابزار فروشی گرفتم. اگه با شماره های سایشون تماس بگیرید احمالا قیمت و آدرس نمایندگی نزدیکتون رو می دهند.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - crossbow - 2012-05-14 12:50 AM

با عرض سلام

اول به دوستانی که مممکن باز ناراحت بشن اعلام کنم که تورو خدا باز به بچیزی گیر ندیدنو بذارین بچه‌هایی که میخوان کارد تهیه کنن اگه می‌تونم راهنماییشون کنم

این ۲ تا کاردی که عکسشو براتون میزارم الان نزدیک ۴ ساله که دارم ازشون استفاده می‌کنم
[تصویر: DSC00340.jpg]
این کاردها با مارک MUELA مال شرکت VICTORINOX هست و خود شرکت هم وارد کرده ,,یکیشو از تهران خریدم ولی‌ اون یکیو که مخصوص پوست کنی از کیش گرفتم
[تصویر: DSC00342.jpg]
خیلی‌ راحت تیز می‌شه و دیر هم کند می‌شه و بخاطر فرم دسته و طراحی تیغش کار کردن باهاش خیلی‌ راحته و اینکه نسبت به کاردا‌های Buck که یکی‌ از دوستانم ۳ مدل مختلفشو خرید به نظر من بهترو کاربردی تره
و اینکه قیمت این کاردها نسبت به Buckخیلی‌ کمتر چون کمتر کسی‌ دنبال این مارک میگرد و مغازه در‌های دندون گرد هم کمتر می‌تونن روش مانور بدند
با اینکه بقول دوستمون که در بالا گفت بودند قیمت Victorinox خیلی‌ افزایش پیدا کرده ولی‌ ۱ بار خریدن بهتر از ۱۰ دفعه پول بیخود دادنه

و اینکه بهتون پیشنهاد می‌کنم حتما این چاقو تیز کن و اون مسقلی رو که عکسشو براتون گذشتم از ... تهیه کنید قیمت زیادی هم نداره ولی‌ وقتی‌ باهاش کاردتنو تیز می‌کنید میتونید حتا ریشتونو باهاش بزنید
[تصویر: DSC00339.jpg]
و واقعا عالیه
یا علی‌Khansariha (8)