شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - ali-karaji - 2012-09-10 08:05 AM

(2012-09-05 09:57 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
متشکر من حتی تا ریزه کاری هاشو هم حساب کردم فقط باید یه ورق یا هرچی از جنس اهن سفید بخرم تا بتوانم برم برای کار.به نظر شما 3میلیمتر خوبه یا ضخامت را بیشتر کنم.من طول تیغه را 19.5 سانتی متر میخواهم بگیرم،نظری ندارین؟
حالا G3 نشدG36 که هست.....خخخخ
ورق آهن وقت حروم کردنه.اگه اره دار میخوای بسازی برو یه تیغه اره لنگ بگیر و روی طرف صافش کارکن.من یکی با تیغه آمریکایی ساختم مرگ نداره.هربار که با بچه ها بیرون میریم فقط چشمم بهشه که بچه ها نپیچوننشKhansariha (290)
یک بار بانفت سفید و سنگ تیزش کنی تا یک سال برات کار میکنه.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - unique - 2012-09-11 11:38 AM

دوست عزيز مراحل تيز كردن با نفت و سنگ رو ميشه توضيح بديد؟
اگه تصويري باشه كه چه بهتر

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - saeedtehran - 2012-09-16 02:59 PM

با سلام بد نيست به اين سايت يک سري بزنيد ://www.sayasang.com/index.htm در رابطه با تيز کردن کارد و چاقو ميباشد.

دوست عزیز با تشکر از شما برای این لینک مفید ادرس رو مجددا گذاشتم:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - ali-karaji - 2012-09-16 03:18 PM

[تصویر: 13477972451.jpg]
(2012-09-11 11:38 AM)unique نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزيز مراحل تيز كردن با نفت و سنگ رو ميشه توضيح بديد؟
اگه تصويري باشه كه چه بهتر

سلام.تیز کردن با سنگ و نفت که دیگه احتیاج به فیلم ندارهKhansariha (290)
یه سنگ سنباده بر میداری یه کم نفت سفید میدی به خوردش تا سیراب بشه و روش همیشه خیس بمونه.چاقو رو تیز میکنی و همین.
نمیدونم این نفت چه خاصیتی به تیغه میده که به این زودیا کند نمیشه.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - saeedtehran - 2012-09-16 03:23 PM

كارد و چاقو هاي شكاري

تا بحال اين وسيله را كه هر روز با آن سروكار داريم ، با دقت بيشتري نگاه كرده‌ايم ؟ تا چه حد از ساخت و حدود كارايي آن اطلاع داريم ؟ و براي يك شكارچي و كسي كه طبيعت را دوست دارد و چند روزي را بيرون از خانه مي‌گذراند ، يا در منزل خود گاه و بيگاه آشپزي مي‌كند ، كدامين را بايد انتخاب كرد ؟

مي‌دانيم كه بيش از هزاران نوع كارد و چاقو ساخته شده و انواع آن از حد شمارش دور است و در دنيا مجموعه‌هاي نفيس و گرانقيمت آن را در حد موزه مي‌توان ديد و به تاريخ هر قومي كه بنگريم ، از حكايت و حقيقت آن ، مطالب خواندني پيدا مي‌شود . هنوز هم نمونه‌هاي با ارزشي براي كلكسيونرها مي‌سازند ، اما در اين نوشته با كمي اطلاعات عمومي فقط از چند نمونه مورد نياز سخن مي‌گوئيم تا راهنماي شما در خريد آن باشد و چنانچه تا بحال كارد يا چاقويي خريده‌ايد ، در تهيه دومي و سومي داناتر جلو برويد .

شايد اولين وسيله و ابزار برشي كه انسان تهيه كرد يا براي حمله و دفاع بكار برد ، كارد باشد . اين وسيله از زمانهاي بسيار قديم همراه بشر بوده و هنوز هم مونس و همراه اوست و از وسايل مورد نياز عموم ، چه در منازل و چه بيرون از خانه ، مي‌باشد . انسانها در قبايل اوليه كارد را از استخوان ، سنگ ، صدف و ني مي‌ساختند . بعدها از سنگهاي گداخته و استخوان و چوب فرم‌هاي بهتري را در آوردند و تا اين اواخر حتي اسكيموها از استخوان براي بريدن و تراشيدن استفاده مي كردند . در قرن شانزدهم ، كارد يك وسيلة غذاخوري هم شد و سر ميز اشراف قرار گرفت و در قرن هجدهم عموميت پيدا كرد و آنرا كنار قاشق و چنگال گذاشتند . اما در اروپاي مركزي ، كارد يا چاقويي كه از آهن درست شد ‌، مربوط به حدود پانصد تا هشتصد سال قبل از ميلاد مسيح است . در ايران قديم ، فن ساختن شمشير و كارد رونق داشت و بعضي‌ها حتي تيغه‌هاي آهني را ، كه در مركز دو چرخ ارابه‌هاي جنگي ابداع شده بود ، از ابتكارات ايرانيان مي‌دانند . نام كارد و چاقو در ذهن ما نام يك شهر با شهرتي جهاني را تداعي ميكند و آن شهر سولينگن ( Solingen ) آلمان است .

در اين شهر اولين كاردهاي فولادي ساخته شد و هنوز هم بهترين آنها را مي‌سازند . شكارچيان باتجربه و خوش سليقه نام پوما ( Puma ) را مي‌شناسند كه دويست و بيست و چهار سال است كارد و چاقو مي‌سازد .

تا اينجا تاريخچة مختصري از اين وسيلة مفيد را خوانديم ، حال ببينيم چه استفادة صحيحي مي‌توان از آن برد و كدامين از آنها براي كار ما ضروري است .

كارد و چاكو يا چاقو با هم تفاوت‌هايي دارند ، فرق اصلي اين دو اينست كه كارد دسته‌اي ثابت دارد ؛ ولي چاقو تيغه‌اي متحرك ، تا مي‌شود و داخل دستة خود قرار مي‌گيرد .

انواع كاردها را مي‌توان چنين تقسيم كرد : كاردهاي شكاري ، كاردهاي جنگي يا ارتشي ، كاردهاي پرتابي ، كاردهاي آشپزخانه و كاردهاي قصابي و غيره .

انواع چاقوها هم عبارتند از : شكاري ، رِنجِر ، كوهنوردي و تفريحي ، ماهيگيري ، قلم تراش و جيبي .

در اينجا فقط از چند نمونه سخن بميان مي‌آوريم ، يعني از كاردها سه نوع شكاري ، كارد آشپزخانه و قصابي و از چاقوها هم نوع شكاري و معمولي .

قبلاً يك اصل كلي را در مورد كاردها و چاقوها بايد ذكر كرد : سعي كنيم نوع و فرمي را انتخاب كنيم كه نوك تيز و سوزني نداشته باشد . اشتباه بيشتر سازندگان ـ البته مربوط به خواستة خريداران هم مي‌شود ـ در ساخت بعضي از كاردها و چاقوها در همين جاست . نوك تيز و سوزني چاقو يا كاردها ، بويژه كارد آشپزخانه و قصابي ، كاربرد آنچناني ندارد ،

حتي براي شخص خطرساز هم مي‌‌باشد . حال اين سئوال را مي‌توان مطرح كرد : چندبار از نوك بسيار تيز يك چاقو استفاده كرده‌ايم ؟‌ و در چند مورد باعث جراحت دست و بدن شده ، يا حين پوست كندن حيواني ، پوست آنرا زخمي كرده‌ايم ؟ ما با هر كارد و چاقويي در وهلة اول مي‌خواهيم چيزي را ببريم ،‌ تكه تكه كنيم و به قطعات كوچكتري تقسيم نمائيم ، نه‌اينكه در تكه گوشتي يا قطعه استخواني فرو ببريم . تازه اين عمل هم با نوك‌هاي جديد قابل اجراست . از آن گذشته سازندگان چاقوهاي گرانقيمت ، در دستورالعمل خود تأكيد مي‌كنند كه از چاقوها بجاي ميخ ، آچار و وسيلة پرتاب كردن استفاده نشود. براي نمونه، اگر كاردهاوچاقوهاي جديد گِربِر( Gerber ) و پوما (‍ Puma ) و باك ( Buck ) را ملاحظه كنيد ، مي‌بينيد كه لبة برش و نوك آنها با مدلهاي قديمي تفاوت دارند .

اصل ديگري را هم بايد در انتخاب اين وسيله درنظر داشت : ما چون حيوانات را ذبح اسلامي مي‌كنيم و تا آنجا كه امكانش باشد شكار را هم مايليم ذبح كنيم ، بنابراين فرم لبة كارد يا چاقو و اندازة آن مطرح است ، پس اگر كارد يا چاقويي تهيه كرديم ، بايد اين يك كار را هم بخوبي انجام دهد . در اروپا و امريكا بطور مثال اين مسئله از اهميت خاصي برخوردار نيست و خواستة خريداران متفاوت است .

استاد كاران زنجاني چاقوساز گاهي بهترين فرم چاقو را تهيه مي‌كنند و لبة آنها با انحناي مخصوص ، ذبح را بهتر عملي مي‌سازد ؛ ولي متأسفانه جنس تيغه‌ها از فولاد زنگ نزن نيست و ساخت آنها اشكالات زيادي دارد .

چند نكتة لازم در مورد ايمني و راه و رسم نگهداري دوست هميشه همراه شما :

1- كارد شكاري ، آشپزخانه و قصابي بهتر است تيغه‌اي بطول دوازده الي چهارده سانتيمتر داشته باشد .

2- از فولاد ضد زنگ باشد . نوع مرغوب آن دير تيز مي‌شود و ديرتر كند مي‌گردد .

3- بعضي از كاردها در نزديكي دستة خود قسمت كوچكي بصورت اره دارند ، مثل اكثر كاردهاي پوما ، اين نوع كاردها زياد براي ما مورد استفاده ندارد ، چون هنگام ذبح كردن به پشم و پوست گردن حيوان گير مي‌كند و براي بريدن يك تكه گوشت به صورت استيك ، نرم و روان عمل نمي‌كند .

4- لبة برش كارد شكاري و نوك آن مطابق شكل 1 و 2 تهيه شود . اين نوع لبه‌ها خيلي خوب مي‌برند و هدايت آنها آسان و سريع است . نوك آنها خطرناك نيست و براي پوست كندن شكار ، گوسفند و خرگوش و امثال آن مناسب هستند .

۵- تيغه تا انتهاي دسته ادامه داشته باشد و محل اتصال آن با دسته تا حد امكان منفذ و فاصله نداشته باشد ، زيرا به مرور زمان در لابلاي اين منافذ كثافت جمع شده و محل تكثير ميكرب مي‌شود . دسته‌هاي جديد كاردهاي خوب ، علاوه بر گير مطمئن ، بدون منفذ مي‌باشند .

۶- كاردي كه فقط براي آشپزخانه مصرف مي‌شود ، طرح ديگري دارد و با آن مي‌توان راحت و سريع كارهاي ظريف ، مثل پوست گرفتن راسته و فيله را انجام داد .

7- يك جلد چرمي محكم براي حفاظ كارد شكاري و خود شما لازم است .

شرايط چاقو يا چاكو :

۱- حتماً ضامن‌دار باشد چاقوي بدون ضامن خيلي زود روي انگشتان دست برمي‌گردد و خطر صدمه زدن آن زياد است .

۲- بلندي تيغة آن حدود ده سانتيمتر باشد . تيغة چاقوي شكار كمي بلندتر از چاقوهاي جيبي و چاقوهاي معروف به رِنجِر مي‌باشد .

۳- فرم تيغه ، لبه و نوك آن مطابق شكل 4 ساخته شده باشد . از اين چاقو كه به چاقوي شكاري معروف است ، براي پوست كندن نيز استفاده مي‌شود .

4- تيغة آن ضدزنگ و از فولاد جديد باشد . نوع تيغة معروف به امريكايي تيزتر مي‌شود و برندگي آن بهتر است . اين نوع تيغه را به اين جهت امريكايي مي‌گويند كه دو طرف سطح آن گودي دارد .

5- قطعات به هم متصل چاقو بايد كاملاً دقيق بهم چسبيده باشند و تميز كردن آن راحت و بهداشتي باشد .

6- تجربه‌نشان داده‌است‌كه چاقوهايي‌كه‌تيغه‌هاي مختلفي دارندومعروف‌ترين آنها چاقوهاي سوئيسي ( Victorinox )هستند ، كاربرد آنچناني ندارند و بيشتر به چاقوي شهري و جيبي معروف مي‌باشند . نوع جديد آن كه براي ارتش سوئيس ساخته شده ، تيغة‌ بلند و ضامن دارد . يك چاقوي شكاري كافيست يك تا دو تيغه داشته باشد . تيغة دوم آن ارة‌ كوچكي است كه براي قطع شاخة درخت يا احتمالاً بريدن شاخ حيوان مصرف مي‌شود .

7- چاقوهايي كه تيغة پران دارند ، با يك دست مي‌توان تيغة آنها را خارج كرد و با دست ديگر پرنده يا حيوان را نگهداشت . عيب اين چاقوها يكي فنر داخل آن است كه با گذشت زمان ، كاربرد خود را از دست مي‌دهد و ديگر اينكه تيغه‌هاي آنها كوتاه بوده و طبق قوانين آلمان و سوئيس از هفت سانتي‌متر نبايد بلندتر باشد .

8- براي تيز كردن چاقو يا كارد ، از حركات دوراني و به طرف تيغه روي سنگ استفاده كنيد . زاويه تيغه با سنگ را 30 درجه نگهداريد و بعد از اينكه مطمئن شديد لبة آن تيز شده است ، زاويه را كمتر كرده و ملايم چندبار ديگر عمل تيز كردن را انجام دهيد

9- هربار بعد از كار با چاقو يا كارد ، آن را خوب شسته و خشك كنيد . هر سال يكي دوبار آنرا با روغن اسلحه چرب كنيد ، بويژه قسمت‌هاي متحرك چاقو را . اگر دستة آن از چوب يا استخوان است حتماً روي آن روغن بماليد تا از ترك‌خوردگي جلوگيري شود . روغن‌هاي جديد اسلحه ، علاوه بر خوب نگهداشتن و ضدزنگ كردن اين قسمتها ، خاصيت ضدعفوني كننده ، نرم كننده و ضد آب كننده خوبي هم دارند و فلز و چرم را از صدمات آهك و گچ و اسيدها حفظ مي‌كنند .

10- هيچگاه با چاقوي خود به اشياء و استخوان ضربه نزنيد ، آنرا پرتاب نكنيد و تيغه را در جايي قرار ندهيد و با فشار نچرخانيد . با چكش به پشت تيغه نزنيد و اگر چيزي را با زور دست نتوانستيد ببريد ، به وسيلة‌ جسم ديگر ،‌ مكانيزم آنرا خراب نكنيد .

11- كارد و چاقو وسيلة شوخي نيستند . كار كردن صحيح با آنرا به فرزندان خود بياموزيد . داشتن چاقو يا كارد يك خواستة‌ طبيعي و غريزي هر انسان است ، پس چه بهتر كه فرزندان ما از حالا طرز استفاده صحيح از آنرا ياد بگيرند .

مجله شكار و طبيعت ـ شمارة 16ـ تيرماه سال1372

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - bycal - 2012-09-16 08:26 PM

دوستان گل و نازنين سلامKhansariha (8)
من وقتي ميخوام در يه انجمن پست بزارم سعي ميكنم اونو از اول بخونم تا مطلبم تكراري و بي مورد نباشه اينجا هم تعداد زيادي از پست ها رو خوندم اما نتونستم همه رو بخونم اينه كه اگه تكراري و قبلا گفته شده ببخشيد.
در زمينه درست كردن چاقوي دست ساز يه مطلبي رو خدمتتون ميگم كه خودم با كمك دوستي كه كارگاه ريخته گري داره و خودم هم سررشته اين كارو داشتم و دارم انجام دادم عالي جواب داده اونم ساخت چاقو با سوهان هست و سپس يه سري كارها بايد روش انجام بشه بعد چاقويي به شما ميده كه تمام عمر براتون كار ميكنه ...
اول يه سوهان كه مطا بق با اندازه تون هست رو انتخاب ميكنين و با گرم كردن هاي مداوم و فرو كردن در اب و ضربه زدن كم در هنگام سرخي كامل يواش يواش كمي از شكنندگي در مياد و با چكش و يه ادم حرفه اي (مثل استا كارهايي كه اطراف بعضي شهرا هستن )اونو تبديل به چاقو ميكنين بعد ميرسه به عمليات حرارتي كه كاملا تجربيه بايد اونو گرم كنين و توي يه كوره بزارين تا اهسته حداقل تا 6 ساعت به دماي محيط برسه براي سختي كاري سطحي هم كه زنگ نزنه بايد گرم و در پودر كربن كه ميشه از پودر ذغال استفاده كرد اونو سختي سطحي ميدين .............و تميز كاري و ساخت دسته چوبي و اگه دورو برتون كارگاه ريخته گري بود دسته الومنيومي ميشه براش ريخت كه بهترين راهه چون تو اين روش دسته چاقو با فلز ريخته گري ميشه و كاملا با فلز الومنيوم جوش ميخورن فقط يه ريخته گر ميدونه از اين قسمت منطورم چيه وبقيه كارها چاقويي ميشه كه من دارم بعد از 5 سال نه زنگ زده(كمي زنگ ميزنه اگه به اب زياد بخوره)و نه كند ميشه باهش ميل گرد زيز8 رو ميشه با چكش قطع كرد و تيز تيز اگه گيري داشتين بگين راهنماييتون كنم بجاي كوره هم ميشه از مشعل و گاز استفاده كرد براي عمليات حرارتي هم از همون مشعل در يك حلب روغن 17 كيلويي با اجر يه اطاقك بسازين و يه مدتي سرتون حسابي گرمه و چيزي ميسازين كار دست كه در تمام ايران پيدا نشه.... يا هم بدين همون اوستا كاراي دوروبر شهرا فقط اونا عمليات حرارتي و كربن زدن رو ياد ندارن كه شما يادشون بدين شما صاحب چاقو ميشين اونم يه 10 تومني كاسب ميشهKhansariha (8) تنها ضعف اين چاقو عدم مقاومت در مقابل ضربه شديد هست از جهت پهني تيغه نه از بالاي تيغه يعني از بغل اگه ضربه بخوره ميشكنه . (يه روش هم هست با تيغه اره لنگ تراشكاري ها و يه روش با تيغه اره دوار چوب بري ها وچاقوهاي بزرگ بافنر تخت ماشين ها خصوصا جيپ و لندروور)كه اگه خواستين براتون ميگم...............يا علي

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Marksman - 2012-09-17 11:17 AM

دقیقا بایکال عزیز .Khansariha (8)اشاره خوبی کردید به استفاده از سوهان و در تایید فرمایش شما باید عرض کنم که مارک معروف و درجه یک باک هم کارش رو از ساختن چاقو با سوهان های فرسوده شروع کرد که کاملا این موضوع در تاریخچه شرکت ذکر شده. البته نوع فلز سوهانها هم کمی با هم متفاوته و بعضی ها مخصوصا این چینی های تازه وارد برای این کار ممکنه مناسب نباشن.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - saeedtehran - 2012-09-17 01:18 PM

با سلام خدمت دوستان بسيار عزيز از کامنت هاي شما بسيار استفاده ميکنم فقط يک پيشنهادي دارم همانطوريکه فرموديد سوهان ها با آلياژهاي متفاوت وجود دارد يک سوهان خوب پول خوبي را هم نيازاست برايش پرداخت شود . من پيشنهاد مينمايم شما قادر خواهيد بود از گاراژ مکانيکي هاي ماشين هاي سنگين فنر مستعمل تخت بسيار ارزان ( بعضا" مجاني) تهيه و در ساخت کارد استفاده نماييد فکر کنم از سوهان بهتر جواب دهد اگر هم بهتر نباشد لااقل خيلي ارزان ميتوان بدست آورد.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - mhrSB - 2012-09-17 01:26 PM

(2012-09-17 01:18 PM)saeedtehran نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان بسيار عزيز از کامنت هاي شما بسيار استفاده ميکنم فقط يک پيشنهادي دارم همانطوريکه فرموديد سوهان ها با آلياژهاي متفاوت وجود دارد يک سوهان خوب پول خوبي را هم نيازاست برايش پرداخت شود . من پيشنهاد مينمايم شما قادر خواهيد بود از گاراژ مکانيکي هاي ماشين هاي سنگين فنر مستعمل تخت بسيار ارزان ( بعضا" مجاني) تهيه و در ساخت کارد استفاده نماييد فکر کنم از سوهان بهتر جواب دهد اگر هم بهتر نباشد لااقل خيلي ارزان ميتوان بدست آورد.

درسته این یکی از راحت ترین و بهترین کار برای تهیه فلز تیغه است.
البته وقتی فنر باشه برای تیغه هم بهتره میشه و صد در صد از الیاژ خوبی هم ساخته شده برای همین یک چاغو خوب درست میشه فقط باید با ضخامتی که لازم دارید تهیه بشه.
Khansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - bycal - 2012-09-18 08:41 PM

(2012-09-17 11:17 AM)ganymede74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دقیقا بایکال عزیز .Khansariha (8)اشاره خوبی کردید به استفاده از سوهان و در تایید فرمایش شما باید عرض کنم که مارک معروف و درجه یک باک هم کارش رو از ساختن چاقو با سوهان های فرسوده شروع کرد که کاملا این موضوع در تاریخچه شرکت ذکر شده. البته نوع فلز سوهانها هم کمی با هم متفاوته و بعضی ها مخصوصا این چینی های تازه وارد برای این کار ممکنه مناسب نباشن.
بهترين سوهان ها ساخت سويد و سويس هست كه اگه توي ابزار فروشي ها بگردين هست

(2012-09-17 01:18 PM)saeedtehran نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در مورد قيمت يك سوهان تخت خوب سويسي يا سويدي بين 5 1تا 10 تومنه كه اگه بگردين توي كارگا ه ها سوهان هاي قديمي كه ديگه اج نداره و مورد استفاده نيست رو ميتونين پيدا كنيد اما شما ببينين بعد با اين پول و زحمت چاقويي دارين كه لنگه نداره بحث تيپ و قيافه نيست چون شكيل در نمياد

(2012-09-17 01:26 PM)mhrSB نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

درسته این یکی از راحت ترین و بهترین کار برای تهیه فلز تیغه است.
البته وقتی فنر باشه برای تیغه هم بهتره میشه و صد در صد از الیاژ خوبی هم ساخته شده برای همین یک چاغو خوب درست میشه فقط باید با ضخامتی که لازم دارید تهیه بشه.
Khansariha (8)
دوست عزيز و گرامي
همونطور كه گفتم اگه سوهان گيرتون نيومد تيغ اره لنگ شكسته توي تراشكاري ها به وفور هست و دست كمي از سوهان نداره و ميشه مفت گرفت فقط بايد اشنا باشه چون به دردشون نميخوره و به قيمت اهن كهنه ميدن
كم كردن ضخامت فنر كمي وقت گيره و الا خوبه فنر ها براي ساطور و شمشيرهاي بلند عاليه من ساطورش رو از فنر دارم يه چيزي ازش ميشنوين باور كنيد به سنگ بزنين تيغه اش كم نمياره