شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - tirazhe - 2013-06-15 07:29 PM

اينم يه سري خرت و پرت ما

[تصویر: z2gv6bl91ozupbcnq.jpg]

به تر تيب از راست: 1-حيدري(دسته و تيغه رو هم 52 سانت) 2-دستساز كُردي 3-حيدري 4- كارد زنجان 5- ضامن دار (مارك بنجل عكس روباه رو تيغشه) 6-دستساز كُردي 7-كارد كوچولو كلمبيا 7-تبر كلمبيا(رنگش مشكي بود ولي سفيدش كردم قبلا قشنگ تر بود :دي)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - NEMESIS - 2013-06-15 09:21 PM

دارم کم کم میرم تو فکر ساخت یک چاقوی جم و جور جدیدKhansariha (66)

از این فرم تیغه خوشم میاد...نظر شما چیه؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - DAGGER - 2013-06-15 11:33 PM

(2013-06-15 09:21 PM)nemesis نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دارم کم کم میرم تو فکر ساخت یک چاقوی جم و جور جدیدKhansariha (66)

از این فرم تیغه خوشم میاد...نظر شما چیه؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا مرتضي عزيز
اين فرم تيغه معروف به Damascus steel هست كه در محاوره به معني فولاد دمشقي ميباشد كه زماني شمشير هاي پر آوازه ساخت آن اسلام را تا قلب اروپا برد و بعد اروپاييها با استفاده از اين تكنيك به درجات بالايي از فلزكاري رسيدند

و اما بخش علمي ان
مدتي براي منم سوال بود كه آيا اين نقشها روكش سطحي هست و يا نوعي ابكاري
البته بعد متوجه شدم كه نوع بدلي آن دراي روكش سطحي و شكل ظاهري اينچنيني هستند و ارزانترند ولي انواع اصلي و دست ساز آن با گداختن دو يا چند نوع آلياژ فولادي كه داراي خواص مولكولي نزديك بهم هستند با فورج داغ اونها رو باهم كوبيده و ممزوج ميكنند و سپس تيغه رو ميسازند كه داري طرح اينچنيني ميشه و داراي خواص چند گانه فولادهاي بكار رفته در ان هست البته بدليل كلكسيوني بودن عموما سفارشي ساخت و گران هستن
در فيلمي مستند كه چند سال پيش ديدم متوجه روش ساخت اون شدم
اينهم نمونه اي جهت مشاهده ولي لطفا به قيمتش نگاه نكنيدKhansariha (226)

[تصویر: hunter-raindrop-damascus.jpg]
Spear Point Hunter in Raindrop Damascus

Khansariha (256)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - NEMESIS - 2013-06-16 06:00 AM

آقا بهروز ممنون از اطلاعات خوبتونKhansariha (8)

Khansariha (272)واقعا عجب قیمت بالایی دارن ...... فقط میشه ازش الگو گرفت دیگه به هیچ دردی نمیخوره خخخخخخخKhansariha (266)
آقا روح الله طرحتون رو به اشتراک بزارین تا بقیه هم استفاده بکنن...Khansariha (20)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - old.hunter - 2013-06-16 11:15 PM

اینم چاقو ایرانی از جنس سوهان و مصقل ایرانی

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - NEMESIS - 2013-06-19 09:42 AM

درود بر همه دوستان

همانطور که گفته بودم به فکر ساخت چاقو جدید افتاده بودم و بالاخره همین کار رو هم کردم.
از آنجایی که چاقو قبلی جنس و آلیاژ مناسبی نداشت و زود به زود کند میشد و اینکه بزرگ و سنگین و کار آمدی کمی داشت این بار با توجه به مشورتهایی که با دوستان داشتم تصمیم به کار بر روی تیغه ای از جنس سوهان را گرفتم.
سوهان ابزاریه که خودش برای تراشیدن فلز به کار میره و حالا میبایست ابزاری پیدا کنم که باهش سوهان رو تراش بدم و متاسفانه یا خوشبختانه هیچ گزینه غیر از مینی فرز در دسترس من نبود....
خب برای شروع میبایست طرح مورد نظرم رو روی کاغذ پیاده میکردم تا تمامی ابعاد جلو چشم باشه و طبق اون طرح جلو برم و قبل از اون هم باید سوهان مناسب این کار رو پیدا میکردم
خب فقط یه نوع سوهان داشتم که از نظر ابعاد مناسب این کار بودن و دلم نمیومد خرابشون کنم اما آخر سر با خودم کنار اومدم
طرح رو متناسب با ابعاد سوهان کشیدم و بعد از این که طرح کلی روی کاغذ تمام شد اون رو روی سوهان کشیدم برای تراش

از آنجایی که دست تنها بودم نتوستم که از لحظه تراش دادن و کار کردن روی قطعه عکس بگیرم و برای همین باید ببخشید منو Khansariha (226)
خب بعد از اینکه طرح و نقاشی کشیدن ها تمام شد باید میرفتم سر مسئله اصلی(تراش دادن)
از اونجایی که زیاد توی خرابکاری و گند زدن استاد هستم برای این که اینبار (فقط به خاطر سوهانم خخخ) خرابکاری نکنم خیلی با احتیاط کار رو شرو کردم چون ابعاد قطعه(عرض سوهان) اجازه هیچ نوع اشتباهی رو بهم نمیداد

همینطور یواش یواش کار رو جلو میبردم
هنگام تراش سعی کردم که قطعه خیلی حرارت نبینه واسه همین زود به زود خنکش میکردم وتوی آب میزدمش و کلی وقت گیر بود این کار

همینطور که قطعه شکل میگرفت و نازک میشد کار حساس تر میشد
و برای اینکه دقیقتر تراش بدم تیغه رو زاج زدم تا وقتی تراش میدم پستی و بلندی رو سطح معلوم بشه و اشتباه رو به حداقل برسونم

همینطور که میبینید سر تیغه و قسمت بالایی بعد از تراش زاجش پاک شده (یعنی این قسمت برآمدگی داشته)

در همین حال تو فکر دسته هم بودم و براش نقشه هایی کشیده بودم
یک تیکه شاخ داشتم که میخواستم از اون استفاده کنم و همینکار رو هم کردم و دو قطعه ازش بریدم برای دو طرف دسته چاقو

عملیات زاج زدن برای تراش بهتر و جلو گیری از خطای دید واقعا جواب داد و کمکم کرد
تیغه تقریبا آماده شده و حالا باید دسته رو درست کنم

تیکه شاخی رو که بریده بودم رو با چسب به چاقو چسبوندم و تحت فشار گذاشتم
اون سوهان هم واسه اینه که فشار رو به همه نقاط شاخ وارد کنه تا کاملا بچسبه به چاقو

این طرف استخونیه شاخ هست

و این هم طرف لایه شفاف و عسلی رنگ شاخ....البته اگه سنباده بخوره و صیقلی بشه تا حدودی شفاف میشه

این نوع شاخ اونی نبود که در نظر داشتم و رگه های خونی درش نبود و طرح و نقشی نداشت واسه همین گفتم که خودم یه طرحی روش بزنم

بعد نوبت طرف دیگه دسته میشه و اون هم به همین روش انجام میشه

کار تقریبا تمام شده هست
و یک غلاف هم پشت صحنه درست کردم که از مراحل ساختش فعلا چیزی نمیگیم

نتیجه کار اونی نشد که انتظارش رو داشتم اما هر چی که هست خیلی بهتر از چاقو قبلیم شده و از لحاظ محکم بودنش حرف نداره
البته هنوز میشه بیشتر روش کار کرد.

شاد باشید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Tomcat14 - 2013-06-19 10:07 AM

سلام
مرتضی جان برای کار اول خیلی هم خوب شده،دست مریزادKhansariha (256)
با چی تیزش کردی؟یا هنوز.......؟
راستی مارو هم وسوسه کردیKhansariha (214)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - NEMESIS - 2013-06-19 10:22 AM

(2013-06-19 10:07 AM)Tomcat14 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
مرتضی جان برای کار اول خیلی هم خوب شده،دست مریزادKhansariha (256)
با چی تیزش کردی؟یا هنوز.......؟
راستی مارو هم وسوسه کردیKhansariha (214)

ممنون آقا محمد لطف دارید
والا چیزی که بتونم باهاش تیزش کنم رو فعلا ندارم
اما فعلا با اون یکی سوهان تا حدودی تیزش کردم و فعلا تیزیش قابل قبول هست اما در حدی نیست که مثلا مو رو از روی پوست مثل تیغ بزنه

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - unique - 2013-06-19 10:47 AM

ظاهرا شاخها رو با چسب به تيغه چسبوندي! و از پيم يا پيچ استفاده نكردي!
محكم شده؟
از چه چسبي استفاده كردي؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - NEMESIS - 2013-06-19 10:54 AM

(2013-06-19 10:47 AM)unique نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ظاهرا شاخها رو با چسب به تيغه چسبوندي! و از پيم يا پيچ استفاده نكردي!
محكم شده؟
از چه چسبي استفاده كردي؟

سلام
آره فعلا با چسب چسبوندم ...بعدا اگه تونستم و تیغ مته درست و حسابی گیرم اومد سوراخ میزنم و پرچ میزن که محکم شه

از چسب هل استفاده کردم