شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: لوازم و تجهیزات تیراندازی و شکار (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- انجمن: تجهیزات شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=93)
+--- موضوع: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره (/showthread.php?tid=902)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Sagheb - 2013-11-25 11:01 PM

سلام ، می دونم که جای این مبحث تو این تاپیک نیست ولی ناچاراً خدمت دوستان قرار میدم
سلام بر شما دوست عزیز nockdan ▼ فقط تونستم دو تا عکس از طرح هایی که کشیده بودم رو پیدا کنم امیدوارم که مورد استفاده شما قرار بگیره
Khansariha (256)

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - DAGGER - 2013-11-25 11:20 PM

(2013-11-25 10:14 PM)nockdan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان عزیز.یه سوهان قدیمی دارم میخوام باهاش یه کارد خوب درست کنم.ولی الگوی خوبی مد نظرم نیست گفتم اگه الگوی خوبی دارید بذارید تا استفاده کنیم ازتون ممنون میشم.Khansariha (8)
دوست عزيزKhansariha (8)
نميشه گفت طرح ...ولي سه مدل تيغه چاقوي شكاري براتون كشيدم
از بالا به پايين ضخامت تيغه ها رو كمتر در نظر بگيرين
دسته هم يه چيز سليقه اي هست بدلخواه خودتون انتخاب كنين
اميدوارم بكارتون بياد[تصویر: 13854086291.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - nockdan - 2013-11-26 02:21 PM

سلام .اقایsaghebوdaggerدستتون درد نکنه یه دنیا ممنونKhansariha (48)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - kingzax - 2013-11-26 02:43 PM

سلام
شاید اینم بکارتون اومد. خودتون می تونید راحت سایزش کنید.
عکس
[تصویر: 26_13138546505907561.jpg]
طرحش
[تصویر: 26_1313854649617781.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - Sagheb - 2013-11-26 04:37 PM

سلام ، اگر از آهن بکار رفته برای ساخت تیغه اطلاع دارید می تونم بپرسم که از چه چیزی استفاده شده ؟
چون بنده برای ساخت چاقو از سوهان معولاً از سوهان تخت نمره 12 استفاده می کنم که 30cm طول و 2/5cm عرض (پهنا) و 6mm قطر داره
تشکر Khansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - nockdan - 2013-11-26 06:44 PM

(2013-11-26 02:43 PM)kingzax نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
شاید اینم بکارتون اومد. خودتون می تونید راحت سایزش کنید.
عکس
[تصویر: 26_13138546505907561.jpg]
طرحش
[تصویر: 26_1313854649617781.jpg]

سلام کارد قشنگیه.ممنونم بخاطر طرحتونKhansariha (8)
(2013-11-26 04:37 PM)Sagheb نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام ، اگر از آهن بکار رفته برای ساخت تیغه اطلاع دارید می تونم بپرسم که از چه چیزی استفاده شده ؟
چون بنده برای ساخت چاقو از سوهان معولاً از سوهان تخت نمره 12 استفاده می کنم که 30cm طول و 2/5cm عرض (پهنا) و 6mm قطر داره
تشکر Khansariha (8)

سلام. منم سوهانم به همین ابعادهKhansariha (8)

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - 300WSM - 2013-11-26 08:09 PM

دوستانی که در مورد عملیات حرارتی برا ساخت تیغه از سوهان تجربیاتی دارن مارو بی نصیب نذارن لطفا.

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - kingzax - 2013-11-27 11:59 AM

من برای ساخت از تسمه که همون شاه فنر ماشین استفاده می کنم که طول انتخابی و عرض 3.9 سانتیمتر و ضخامت 6 میلیمتر. بعد از کار هم با سخت کاری افتراقی کار و تموم می کنم. در این عکس از آهن زنگ نزن یا استنلس استیل استفاده شده و باز هم سخت کاری شده.
و اما
عملیات حرارتی اقتراقی:
عملیات حرارتی افتراقی روشی است برای تغییر دادن خواص قسمت‌های مختلفی از یک شیء فولادی به صورت متفاوت و ایجاد مناطقی که سخت تر یا نرم تر از قسمت‌های دیگر باشد. این امر نرمی بیشتری در قسمت‌هایی از شیء که لازم است مثل زبانه یا پشت تیغه یک شمشیر ایجاد می‌کند، اما سختی بیشتری در لبه یا دیگر نواحی به وجود می‌آورد که مقاومت به ضربه، مقاومت به سایش و استحکام بیشتری نیاز است.
این امر به تیغه کمک می‌کند که در برابر شکست بسیار مقاوم باشد، چرا که پشت تیغه بسیار نرم و قابل خمش است، اما لبه امکان دارد که بسیار سخت تر باشد نسبت به حالتی که تیغه به صورت یکنواخت کوئنچ و بازپخت شود.
در مورد سوهان هم به همین صورت یعنی حرارت دادن تا دمای تفتیدگی (سرخ شدن کامل) و بعد سرد کردم در روغن بصورتیکه اول لبه تیغه در روغن قرار گیرد و بعد کل تیغه و دسته را زیاد سخت نکنید تا خاصیت ارتجاعیش باقی بمونه.
در ضمن بدونین به همین راحتی هم نیست بهتره چندین بار امتحان کنید تا بتونید دمای تفتیدگی و تشخیص بدید. شاید اینها بتونه کمی کمک کنه.
[تصویر: 27_13138554050904911.jpg]
[تصویر: 27_13138554050911652.jpg]
[تصویر: 27_13138554133466212.jpg]
[تصویر: 27_13138554133462091.jpeg]

این چند نمونه فولاد مناسب کار

اینم یه کارد شکار دست ساز برای اینکه تاپیک منحرف نشه
[تصویر: 19_13138485043285561.jpg]

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - mik - 2013-12-19 02:02 PM

با سلام
چاقوی گربر(سایز کوچک) من به تازکی کمی کند شده برای تیز کردنش چگونه اقدام کنم؟

RE: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره - royall - 2013-12-20 02:08 AM

سلام. Khansariha (8)
برای ساخت چاقو بعد از این که فرم اصلی تیغه رو بریدیم و حالت دادیم نوبت میرسه به تیز کردن تیغه که باید قطر تیغه رو به مرور کم کنیم تا تیز بشه.
در این مرحل باید از چه وسیله ای استفاده کنم ؟ چطوری شروع کنم ؟ (اصلا تجربه ای نداشتم) Khansariha (367)
اگه ممکنه کلا مراحل ساخت یک چاقو رو به طور خلاصه شرح بدید ؟ چون حداقل دونستنش ضرر نداره !